Focus Group (Odak Grubu) Nedir?

Odak grup müşterilerden doğrudan ürün veya hizmetle ilgili bilgi toplamayı sağlayan bir yöntemdir. Genellikle pazarlama ve reklam araştırmalarında kullanılan bir yöntemdir. Bir moderatör eşliğinde gerçekleştirilir. 1940'lı yıllarda, kitle iletişim analizlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Küçük gruplarla yapılır, katılımcıların konu hakkındaki görüşlerini paylaşıp, derinlemesine bilgi edinilmesini sağlar. Odak Grup, katılımcıların kendilerini rahat hissedeceği bir ortamda gerçekleşir. Ortalama 6-7 kişilik gruplar 1,30-2 saat civarında süren fikir alışverişinde, ürün veya hizmet hakkında sorular sorarak niteliksel veri toplanılır. Odak Grubun Faydaları
  • 1,30-2 saatte verilere ulaşabildiği için zamandan tasarruf sağlar,
  • Diğer yöntemlere göre maliyeti çok azdır,
  • Veri analizleri kolaydır,
  • Gerekli görülen bilgiler derinlemesine incelenebilir,
  • Katılımcılar rahat bir ortamda oldukları için doğal hareket ederler, birbirlerine etkileşimde bulunarak farklı fikirler üretebilirler.
Reklam Araştırmalarında Odak Grup Nasıl Kullanılır? Örneğin, bebek maması reklamı lansmanından önce odak grup çalışması yaptığınızı varsayalım. Moderatörünüz ve 6-15 aylık çocukları olan 6-7 anneden oluşan bir grup kurdunuz. Annelerin reklamda verilen mesajı doğru anlayıp anlamadıklarını, kafalarında uyandırdığı düşünceleri, beklentilerini, nasıl olmasını istediklerini gibi bir çok bilgiyi derinlemesine öğrenip test edebilirsiniz. Odak grubu oluştururken katılımcıların seçimi çok önemlidir. Aynı baskınlığa sahip kişiler bir araya getirilerek birbirleri ile çatışma haline düşmemeli, moderatör gerekli yerde müdahale ederek gereksiz tartışmalardan uzak durulmasını sağlamalıdır. Siz de Pazarlamasyon'un aboneleri arasına katılın, tüm pazarlama konularında bilgilenin! Asla Spam mail almayacaksınız.

[mc4wp_form]

Kariyer
Arzum 55’inci yaşını 55 ayrı tasarımla kutladı

Arzum, 55’inci yılını 55 farklı tasarımcıyla gerçekleştirdiği sergi ile kutladı.

Bunlar İlginizi Çekebilir