Fil’m Hafızası'ndan Pazarlamasyon okurları için "5 Ülke 5 Film"

Türkiye’nin itibarlı ve güvenilir sosyal sinema platformu Fil’m Hafızası katkılarıyla yeni bir bölümü hayata geçiriyoruz: "5 Ülke 5 Film"

Öncü GülmezFil'm Hafızası bu bölümde; farklı ülkelerin coğrafyalarını, halklarını, kültürlerini, yaşam tarzlarını ve tarihlerini sinema sanatı üzerinden tanıtıyor. Pazarlamasyon okurları için ilk “5 Ülke 5 Film” bölümünün önerilerini, Happy People Project’te Head of Digital Strategy & Media görevini üstlenen, aynı zamanda Fil’m Hafızası Kurucusu Öncü Gülmez hazırladı.

1) Avusturya

Revanche (2008) / Rövanş

2009 Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film adayı olmuş, 2008 Berlin Uluslararası Film Festivali’nde 3 ödül birden kazanmış suç/drama türündeki yapıt, Avusturyalı yönetmen Götz Spielmann’ın imzasını taşıyor. Sabit kamera tekniği ve sekansların geçişiyle Haneke’nin usta üslubunu hatırlatan Revanche aslında iki ayrı hikâyeden oluşuyor. Birinci hikâye iki insanın yalnızlık içinde başlayan birlikteliğinin acı bir olayla sonlanışını anlatırken, ikinci hikâye suç, vicdan ve ceza kavramları çevresinde farklı karakterleri filme dahil ediyor. Ana akım sinemanın klişelerinden son derece uzakta duran yapıt, durağan anlatımına rağmen oyuncuların etkileyici performansıyla garip bir gerçeklik seviyesine ulaşıyor.

2) Fransa

Il y a longtemps que je t’aime (2008) / Seni O Kadar Çok Sevdim Ki

Philippe Claudel’in ilk yönetmenlik denemesi olan yapıt BAFTA ve Berlin Uluslararası Film Festivali’nden ödülle dönmüş filmed, iki kız kardeşi canlandıran Kristin Scott Thomas ve Elsa Zylberstein güçlü dramayı oyunculuklarıyla taçlandırıyor. 15 yıllık hapishane hayatından sonra özgür dünyaya alışmaya çalışan Juliette’in içeri girmesine neden olan trajik olayı herkesten saklaması film boyunca izleyicinin merak duygusunu canlı tutuyor. Ağır tempoda işlemesine rağmen Kristin Scott Thomas’ın sessiz ve hüzünlü oyunculuğuyla güçlenen “Seni O Kadar Çok Sevdim Ki”, suç, ceza, yaşama hakkı gibi konularda kafamızı bulandıracak bir final hazırlıyor. 

3) Güney Kore

The Time (2006) / Zaman

Sevgilisinin -hep aynı yüzü görmekten sıkılacağı- korkusuyla yüzünü estetik ameliyatla değiştiren bir kadın, zamanın tükettiği ilişkiler, aşk ve paranoyanın iç içe geçtiği hastalıklı bir hikâye… Güney Koreli usta yönetmen Kim Ki-duk imzası taşıyan ve ilk kez Filmekimi 2006 kapsamında Türkiye’deki sinemaseverlerle buluşan “Zaman”, yönetmenin diğer filmleriyle kıyaslandığında diyalogların ve mizah ögelerinin en yoğun kullanıldığı yapıt. “Aşk zamana direnebilir mi?” sorusu üzerine düşündüren sıra dışı bir hikâye yaratan Kim Ki-duk, açılışta kullandığı gerçek estetik operasyonu görüntüleri, “Vahşi Hayvanlar” ve “Boş Ev” filmlerine yaptığı detay göndermeler ve Seul yakınlarında Mo-do adasında gerçekleştirdiği heykel parkı çekimlerinde de Uzakdoğu sinemasının özgün tarzını başarıyla yansıtıyor.

4) İran

Crimson Gold (2003) / Kanlı Altın

Jafar Panahi’nin, senaryosu Abbas Kiarostami’ye ait olan dördüncü uzun metraj filmi “Kanlı Altın”, 2003 Cannes Film Festivali’nde yönetmenine Un Certain Regard Jury Prize kazandırmış, fakat İran’da yasaklandı. Birkaç yıl öncesinde Tahran’da meydana gelen benzer bir olaya dayanan hikâyede, gittiği yerlerde sınıfsal farklılığı nedeniyle haksızlıkla karşılaşan pizza kuryesi Hussein’in psikolojik dönüşümü işleniyor. Evrensel bir sorun olan aşırı dengesiz gelir dağılımını İran resmiyle anlatan “Crimson Gold”, kapitalizmle İslami rejimin nasıl uyum sağladığını göstererek tartışma yaratan, karanlık ve gerçekçi bir film.

5) Sırbistan

The Trap (2007) / Tuzak

Devrik diktatör Milosevic sonrası geçiş döneminde olan Sırbistan toplumunu ahlaksal ve varlıksal değerleriyle ele alan Srdan Golubovic imzalı Klopka (The Trap), katıldığı 6 uluslararası festivalde ödüle layık görülmüş modern bir film-noir. Oğlunu ameliyat ettirebilmek için paraya ihtiyaç duyan bir babanın çaresizliğini, ailesinin adım adım dağılışını sosyal devlet ve gelir dağılımı konuları üzerinden eleştirel ve trajik bir kurguyla ele alıyor. Mladen karakteriyle Nebojsa Glogovac’ın oldukça inandırıcı bir performans sergilediği filmdeki asıl sürpriz isim Underground, Irina Palm gibi önemli yapıtlardan aşina olduğumuz Yugloslavyalı karizmatik oyuncu Miki Manojlovic.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir