Fil’m Hafızası 10 yaşında!

Bu yıl, 2011 yılında bir Facebook sayfası olarak kurulan sosyal sinema platformu Fil’m Hafızası 10. yaşını kutluyor! Fil’m Hafızası 10 yılda hafızasında çok şey biriktirdi. 

2011 Temmuz ayında websitesini kurarak sinefiller için binlerce film önerisi, eleştiri, analiz ve röportaj türlerinde yüzlerce sinema yazısı üretti. 2012 Haziran ayında Küçük Beyoğlu Teras’ta Fil’m@9 adıyla ilk kısa film etkinliğini düzenledi ve etkinlik serisi boyunca İstanbul’un teraslarını sahiplenerek sinemaseverlerin birlikte sosyalleşebileceği yepyeni bir atmosfer yarattı. 2013 yılında şehrin farklı etkinliklerine bir yenisini daha ekleyerek yönetmen Can Evrenol’un ev sahipliğinde ilk Tematik Gece etkinliğini gerçekleştirdi.

Uluslararası İstanbul Film Festivali, Filmekimi ve Başka Sinema partnerlikleri kapsamında partilere ve kısa film gösterimlerine imza attı. 2015 yılında kült filmlerden yola çıkarak oluşturduğu Belong Party Series etkinliği ile sinemayı, müzik ve eğlence konseptiyle başarılı şekilde birleştirdi. 2016 yılında ilk basılı dergileri olan FH Mag’ı okuyucularla buluştururken, Edebi Şeyler yayınevi ile iş birliği sonucu ortaya çıkan “Türk Sinemasında 100 Unutulmaz Karakter” isimli kitap, Fil’m Hafızası’nın sanat dünyasına gururla armağanı oldu. 2020 pandemi dönemi itibariyle tüm etkinliklerini çevrim içi kanallardan takipçileriyle buluşturmaya başlayan platform, yayın içeriklerine podcast formatında sinema sohbetlerini ve üniversitelerin değerli akademisyenlerince gerçekleştirilen sunumlara yer veren Akademi buluşmalarını dahil etti.

Fil’m Hafızası, kurulduğu günden bu zamana film festivallerindeki sosyal medya sponsorlukları, tematik geceleri, kısa film gösterimleri ve kültür-sanat oluşumlarıyla sayısız projeleriyle renkli bir dünya yaratmaya devam ediyor. Bağımsız sinemaya gönül vermiş, her zaman yeni filmler keşfetmeyi ve keşfettirmeyi misyon edinmiş bir platform olarak, websitesi ve sosyal medya kanallarında yaklaşık 1 milyona ulaşmış takipçisi dışında, 10 yıl önce küçük bir toplulukken bugün 50’den fazla gönüllü üyenin destek verdiği kocaman bir aile olmanın haklı sevincini yaşıyor.

10. yaşını ve nice yıllarda yine hep beraber olmanın coşkusunu tüm sinemaseverlerle paylaşmak için doğum gününü yönetmen, oyuncu, akademisyen, gönüllü üyeler ve tüm takipçilerle birlikte kutluyor.

Fil’m Hafızası, varoluş sebebi olan dünya sineması ve Yeşilçam kültürünü içinde barındıran Türkiye sinemasına, kısa filmin de sinemanın önemli bir parçası olduğunu bilen tüm sanatseverlere çok teşekkür ediyor; hep birlikte keyifle büyüyecekleri nice 10 yıllara diyor!

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir