Farklı Kuşaktan Tüketicilerin Platformlar Arası Satın Alma Tercihleri: Tiktok Yükseliyor

TikTok geçtiğimiz yıl popülaritesini artırırken, bazı markalar da Tiktok'a girerek yeni işler ve yeni müşteriler peşinde koşmaya başladı. Bazı markalar içerik üreticileri ile çalışırken bazı markalar kendileri iletişim kurma çabasına girdi. Bazıları ise platformun geleceğini görmediğinden giriş yapmaktan halen çekiniyor durumda.

Ancak Tiktok, kendisini geçici bir trendden daha fazlası olarak belirlemişken, yeni Adweek-Morning Consult anket verileri, markaların yakın zamanda TikTok stratejilerine yatırım yapmaya başlamak isteyebileceklerini gösterdi.

https://pazarlamasyon.com/migros-tiktoka-rekor-etkilesimle-girdi/

Adweek-Morning Consult tarafından gerçekleştirilen bir ankete göre, TikTok kullanıcılarının % 49'u, bir markanın platformda reklamını, tanıtımını veya incelemesini gördükten sonra o ürün veya hizmeti satın aldıklarını söyledi. Tüm yetişkinlerin % 15'inin ve Z Kuşağı'nın % 36'sının TikTok'a dayalı satın alımlar yaptığını işaret etti.

Anket verilerinde ayrıca kuşaklar arası sosyal medyanın etkisi gözlendi. Örneğin Z kuşağı Tiktok'ta yer alırken ve o platforma güvenirken, Y kuşağının %60'ı bir markanın reklamını, tanıtımını veya yorumunu Facebook'ta gördükten sonra satın aldıklarını söyledi. X kuşağının yarısından biraz azı (%48) ve baby boomer'ların sadece %27'si aynı şeyi söyleyebildi. Genel olarak, toparlamak gerekirse de yetişkinlerin %41'i bir şeyi Facebook'ta gördükten sonra satın aldıklarını söyledi.

https://pazarlamasyon.com/z-kusagi-dijital-dunyayi-ele-geciriyor/

Ankette Facebook tarafından yönetilen Instagram'ın Y ve Z kuşağı arasında oldukça popüler olduğunu ve Y kuşağının %88 ile Z kuşağının %71'inin şu anda fotoğraf paylaşım uygulamasında bir hesabı olduğunu bilgisi paylaşıldı. Y kuşağı kullanıcılarının yarısı Instagram'da reklamını, tanıtımını veya yorumunu gördükten sonra bir markadan bir şey satın aldıklarını söylerken, Z Kuşağı kullanıcıları bu sınırı aşarak % 53 oranında satın alma gerçekleştiğini söyledi. X kuşağında ise bu cevap %23 ile sınırlı kaldı.

İlginç bir şekilde ankette, TikTok kullanıcılarının Pinterest, YouTube, Snapchat, Instagram, Reddit ve hatta LinkedIn gibi diğer sosyal medya platformlarında reklamları, promosyonları veya bahsedenleri gördükten sonra markalardan satın alma olasılığı ortalama yetişkinlerden daha fazla olduğu görüldü. Yani TikToker diye tabir edebileceğimiz kullanıcıların, potansiyel olarak sosyal medyadaki en sadık alıcı grubu olarak öne çıktığını söyleyebiliriz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir