Facebook'un Son Güncellemesi "Sayfalar Akışı" Planlı Bir Sürecin Ürünü Mü ?

Facebook'ta markaların ve sayfa sahiplerinin uzun süredir gündeminde olan bir konu var: erişim. Markalar, kendileriyle ilgili bir paylaşım yaptığında, bunun olabildiğince çok kişiye ulaşması adına birçok yola başvuruyorlar. Paylaşımı, bununla beraber de erişimi artırmak elbette en büyük amaç. Ancak o paylaşımın yayınlandığı anda, Facebook üzerinde online olan kişi sayısının istatistiksel olarak tüm kullanıcıların yalnızca küçük bir yüzdesini oluşturması, markanın çok kısıtlı bir hedef kitleye ulaşmasına yol açıyor.

Bir de olaya farklı bir açıdan bakalım; Türkiye'de, bir Facebook kullanıcısının beğendiği marka sayfalarının sayısının ortalaması 57. Eğer Facebook her markanın yayınlamış olduğu gönderiyi, kullanıcıların haber kaynağında göstermek istese, markalardan gelen güncellemeler, arkadaşlarınızdan gelen güncellemelerin önüne geçecek ve bir müddet sonra Facebook yalnızca markaların paylaşım yaptığı bir mecra halini alacak. Bunun için Facebook, kendi algoritmasına göre, markaların göndermiş olduğu güncellemeleri filtreden geçirerek kullanıcıların haber kaynağında gösteriyor.

Facebook üzerinde devam eden bu süreç, bir müddettir karmaşık bir hal almaya başladı. Kendi gözlemlerimden de yola çıkayarak söyleyebilirim ki, bir müddettir sayfaların hedef kitleye erişim oranı gittikçe düşüyor. Socialbakers'ın 3 aylık süreçte 274 sayfa ve 47 783 güncelleme üzerinde yaptığı araştırma da aynı sonuçlara işaret ediyor. Markaların yayınlamış olduğu güncellemelerin hedef kitleye ulaşma oranı bu 3 aylık sürede düşüş trendinde. Ağustos ayında %20'lerle başlayan süreç ekim ayına geldiğimizde ise %10'ların altına düşmüş durumda.

Ayrıca bu oran güncellemenin çeşidine göre de değişiklik gösteriyor. Sayfa linkleriyle ve videolarla yapılan paylaşım, Facebook üzerinde daha büyük oranda markanın kullanıcı kitlesine ulaşırken, durum güncellemesi ve fotoğrafla yapılan günceleme ise yalnızca küçük bir kesim tarafından görülebilir oluyor.

Gelelim Facebook'un son güncellemesine. Facebook'un birkaç gün önce yaptığı yenilik markaların Facebook üzerinde yaptığı güncellemelere yönelik. Sayfalar akışı adını verdiği yeni tab, yalnızca takip ettiğiniz sayfalar tarafından gönderilen güncellemerini görmenizi sağlıyor. Yani bir anlamda bu tabla birlikte Facebook, markalar arasındaki rekabeti, tek bir savaş alanı üzerine taşıyarak, rekabeti daha da artırmayı, bu amaçla da öne çıkarılmış güncelleme ( promoted post ) hizmetini markaların çok daha yoğun kullanmasını amaçlıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir