Facebook’ta Kimlik Doğrulama için Video Selfie Çekmeye Hazır Olun

Facebook, yeni bir güvenlik adımından geçtiğiniz doğrulama sistemi üzerinde çalışıyor. Çok yakında kimlik doğrulamak için uygulama sizden video selfie’nizi çekmenizi isteyebilir.

Uygulamalardaki kullanıcılarla henüz paylaşılmamış çalışmaları ve güvenlik açıklarını takipçileriyle paylaşmasıyla ünlü, yetenekli mühendis ve uygulama araştırmacısı Jane Manchun Wong, yeni doğrulama sistemi ile ilgili aşağıdaki tweet’leri paylaştı.

https://twitter.com/wongmjane/status/1191697008605593600?s=20

Jane yukarıdaki tweet’lerde, Facebook'un kullanıcıların farklı yönlere bakarak nasıl bir selfie çekeceklerini gösteren bir video paylaştı. Jane’e göre Facebook’un yüz tanıma özelliğinin de devreye girmesiyle mükemmel bir yüz haritası oluşturulacak. Öte yandan Facebook, epeyce tartışılan yüz tanıma özelliğinin bu kapsamda kullanmadığını iddia ediyor. Facebook’un VentureBeat'e yaptığı açıklamada bunun yerine hareketli videoda gerçek bir yüzün olup olmadığının test edildiğini aktarılıyor.

Hala test aşamasında olan yeni özellik, canlıya alındığında yalnızca şüpheli hesapları hedef alacak. Bu yeni kimlik doğrulama metodu ile hesap sahipleri cep telefonlarıyla bot olmadıklarını teyit etmek için yüzlerini ekrandaki bir çemberinin içine yerleştirip yavaşça başlarını çevirerek (Jane’in tweet’indeki gibi) video selfie’leri oluşturacaklar. Sonra bu kısa video selfie, uygulamada yüklenilen diğer görsellerle bir karşılaştırma yapıp kimliği onaylamaya yardımcı olacak.

Jane ayrıca, selfie veya video selfie’lerin özel kalacağını ve kimlik onayından 30 gün sonra otomatik olarak silineceğini belirtiyor.

Kaynak: Wersm

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir