Facebook Pazarlamasında 4 Önemli İstatistik

Çok fazla eleştirilse de, sağladığı segmentasyon olanakları ile sosyal medya pazarlamasında  hala en iyi mecra olarak konumlandırabileceğimiz Facebook’u iyi anlayabilmek, pazarlamacılara ve reklamcılara büyük artılar sağlıyor. Peki son istatistikler ne durumda? Facebook’ta alışkanlıklarımız değişiyor mu? Aşağıdaki 4 tablo bu sorulara yanıt verir nitelikte.

Öncelikle üyelerin Facebook’ta geçirdikleri sürelere bakmak istiyorum. Mart 2012’de Facebook’ta ortalama bir kullanıcı 7 saat 10 dakikalık bir süre geçirirken,  Eylül’de bu zaman 6 saat 40 dakikaya düşüyor ki bu yaklaşık yarım saatlik bir düşüş demek. Marka Fan Sayfalarının  kullanıcıya ulaşmasının zaten zor olduğu bir algoritmada, kullanıcıların Facebook’ta geçirdiği sürenin de azalması sektör çalışanları için son derece kötü bir haber.

 

Tam da bu noktada Hubspot’un bir araştırması ABD’deki Facebook kullanıcılarının %80’inin, markadan almak istediği bilgi için Facebook’u tercih ettiğini gösterdi. Bu durum Facebook’un markalar açısından vazgeçilmez bir mecra olduğunun kanıtı.

Peki kullanıcılar neden markaların Facebook sayfalarını beğeniyor? Veya kullanıcıların markadan Tüketicilelerin marka sayfasını beğenmeye iten en güçlü neden indirim ve promosyonlar. İstatistiklere göre insanların %34’ü bu durum için markanın sayfasını beğeniyor. Bedava ürün için beğenme oranı ise bir hayli yüksek, %21. Diğer seçenekler, aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 

Sıradaki istatistik ise fotoğrafın Facebook’ta ne denli değerli olduğunun ve etkileşimi arttırdığının bir göstergesi. Paylaşılma ve beğenilme oranında diğer unsurlara göre ezici bir üstünlüğü bulunan fotoğrafın, yorum  yazılma oranında ise text iletisinden biraz daha düşük olduğunu görüyoruz. Tabii grafiğin sol tarafındaki bindelik dilimleri de gözardı etmememiz gerekiyor.