Facebook belirli reklam hedefleme seçeneklerini kaldırıyor

Facebook artık reklamverenlerin ırk, siyasi inançları, dini, cinsel yönelimi hedeflemesine izin vermeyecek.

Yakın zamanda adını Meta olarak değiştiren ve  86 milyar dolarlık yıllık satışlarının büyük çoğunluğunu dijital reklamlardan elde eden şirket, son yıllarda reklam hedefleme yetenekleri ve kuralları hakkında yoğun bir inceleme altında. Facebook, reklamverenlerin kullanıcıları ırk, sağlık, cinsel yönelim veya dini ve siyasi inançlar gibi potansiyel olarak "hassas" konulara göre hedeflemesine artık izin vermeyeceğini duyurdu.  Akciğer kanseri farkındalığı, LGBT kültürü ve Yahudi tatilleri, gibi gelecek yılın başlarından itibaren artık hedeflenemeyecek olan ilgi alanı kategorilerinden sadece birkaçını oluşturuyor.

Şirket, reklamverenlerin kullanıcılara karşı ayrımcılık yapmak veya başka bir şekilde zarar vermek için reklam hedeflemesini kullanmasını engellemek için zor bir karar verdiğini söyledi. Meta yetkilisi Graham Mudd Salı günkü bir blog yazısında, "Uzmanlardan, bu tür seçenekleri hedeflemenin yeterince temsil edilmeyen gruplardaki insanlar için olumsuz deneyimlere yol açacak şekilde kullanılabileceğine dair endişelerini duyduk" dedi .

https://twitter.com/grahammudd/status/1458170020219920390

Değişiklikler, Facebook, Instagram ve Messenger dahil olmak üzere Meta'nın uygulamalarında ve diğer akıllı telefon uygulamalarına reklam yerleştiren hedef kitle ağında 10 Ocak'ta yürürlüğe girecek. Örnek olarak hassas olmayan "kamp yapma" ve "kitap okuma" gibi diğer kategoriler hedeflenebilir olmaya devam edecek.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir