Etkili Bir Dijital Pazarlama Uzmanlığı için Sahip Olmanız Gereken 5 Özellik

Günümüz dünyasını dijitalden ayrı düşünmek artık mümkün değil, bunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden de yeni bir iş alanı olarak "Dijital Pazarlama" son dönemlerde büyük bir yükselişe geçti. Şirket sahiplerinin yeğenleri başta olmak üzere sosyal medyayı kullanmayı bilen herkesin bir şekilde “Ben Sosyal Medya Yöneticisiyim!” dediği karanlık dönemleri bir nebze atlatmış olsak da şimdi aynı durum Dijital Pazarlama Uzmanlığı için geçerli gibi görünüyor :)

DM-1

Ancak herkesin bilmesi gereken bir gerçek var ki Dijital Pazarlama Uzmanı olmak sadece sosyal medyayı aktif olarak kullanabilmek değildir. Gelin hep birlikte bir Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için temelde hangi özelliklere sahip olmak gerekir, göz atalım:

İletişim Eğitimi

Tıpkı Sosyal Medya Uzmanlığında olduğu gibi her şeyden önce belirli düzeyde iletişim eğitimi almış olmak gerekir. Sonuçta yaptığınız işin sonu binlere hatta belki milyonlara ulaşıyor. Yanlış bir şey yapmak istemezsiniz, değil mi? Marka stratejisini dijital ortamda doğru konumlandırmak, marka kimliğine uygun işler yapmak, marka diline uygun içerikler paylaşmak… Hepsi bütünleşik bir iletişim çalışması yapmayı ya da yapılmış olanını doğru analiz etmeyi gerektiriyor. Dolayısı ile eğitimini almadan bu iş: Zor.

Dil Bilgisi

Eğer bir dijitalci olmayı kafaya koyduysanız, dil bilginiz de çok iyi seviyede olmalı. Ajans tarafında da müşteri tarafında da olsanız dijital dünyada yer alacak her türlü içeriğin doğru bir şekilde paylaşılmasından siz sorumlu olacaksınız. Bu yüzden tüketicinin zihninde oluşacak marka algısını büyük oranda etkileyen dil bilgisi kuralları başucu kitabınız olmalı.

Dikkat

Yukarıda da bahsedildiği gibi yaptığınız her türlü paylaşım bir sürü insana ulaşıyor. Yazdığınız metinden yan anlamlar çıkarılabilmesi veya kullandığınız görseldeki renklerin ya da şekillerin bir ideolojiyi desteklemesi ile suçlanmanız an meselesi! Bu yüzden her zaman pür dikkat olmalısınız, yoksa kriz kapınızda demektir! Bizden söylemesi…

Matematik

Bu nedir yahu liseye döndü burası?” serzenişlerini duyar gibiyiz! Ama gerçekten eğer bir Dijital Pazarlama Uzmanı olmak istiyorsanız biraz matematiğiniz olmalı. Kaç kişiye ulaştık? Geçen ay verdiğimiz reklam bu bütçeyle bu kadar erişim sağladıysa şimdi şu bütçeyle neler olur? Faturalar toplamı ne kadar yaptı arkadaşlar? Evet, gerçekten de biraz matematik bilmelisiniz :)

Gündemi Takip Etmek

Sosyal medya ile ilgili her işte, her zaman olduğu gibi olmazsa olmazlarımızdan biri de gündemi aralıksız takip etmek! Eğer müşteri tarafındaysanız ajansın bir şeyler kaçırmasına izin vermemek ya da ajans tarafındaysanız harika bir fikirle müşterinizin aklını uçurmaya hazır olmak için her zaman gündemi takip edin.

Bonus :)

Sabırlı Olmak

“Ne alakası var?” demeyin! Bu maddeyi ancak yaşayarak görebileceksiniz zaten :)

Tabii ki iyi bir Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için sadece bu özelliklere sahip olmak yeterli değil! Dijitalde kullanılan terimleri çok iyi bilmek, AdWords, Analytics ya da diğer reklam araçlarını iyi kullanabilmek, SEO’dan anlamak, kaliteli analizler ve raporlamalar yapabiliyor olmak ya da mobilden anlamak gibi pek çok farklı filtresi olsa da en temelde bu özelliklere sahipseniz eğer bu işe adım atmanızı öneririz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir