Ethereum Merge gerçekleşti: Karşınızda Ethereum 2.0

Uzun zamandır heyecanla beklenen Ethereum Merge güncellemesi, geçtiğimiz saatlerde başarılı bir şekilde tamamlandı.

Uzun zamandır heyecanla beklenen Ethereum Merge güncellemesi, geçtiğimiz saatlerde başarılı bir şekilde tamamlandı. Dünyanın Bitcoin’den sonraki en popüler kripto para birimi olan Ethereum, Merge ile ileriye doğru büyük bir atılım yapmış oldu. Ethereum Vakfı, birleşmenin tamamlanması için 15 Eylül, saat 09.40 (TSİ) tarihine işaret etmişti ve beklenilen gibi de oldu; Ethereum istemcileri ve geliştiricileri ispatı konsensüs mekanizması sistemine geçiş yaptı. Böylece Ethereum yapılan ağ geçişi ile çalışma prensibini değiştiren ilk blockhain oldu. Meraklılar, Ethereum Mainnet Merge Viewing Party'yi YouTube üzerinde canlı olarak takip edebildi.

Ağ artık daha verimli, sürdürülebilir ve çevre dostu

Türkçe karşılığı “Birleştirme” olan Ethereum Merge, Ethereum ağının PoW çalışma biçiminden PoS çalışma biçimine geçmesini ve günlük ortaya çıkacak olan ETH miktarını da yüzde 90’a yakın azaltılmasını temsil ediyor. Merge'ün gerçeklemesiyle mevcut iş kanıtı (PoW) mekanizmasından hisse kanıtı (PoS) modeline geçecek olan  Ethereum blok zinciri, eski model bilgisayardan daha yeni, daha hızlı ve daha düşük enerji tüketen bir bilgisayara geçiş olabilecek. Merge'ün, ağı daha verimli, sürdürülebilir ve çevre dostu hale getireceğini söyleyebiliriz.

Ethereum ağında ölçeklenebilirliğin artırılması, sürdürülebilirliğin sağlanması ve güvenliğin maksimuma çıkarılması da Merge'le beraber gerçekleşmesi beklenen gelişmeler.

Madencilik için gereken hash ihtiyacı ortadan kalkıyor 

Hisse Kanıtı sistemine geçiş ile Ethereum’da madencilik için gereken hash ihtiyacı ortadan kalkarken sistem üzerinde geçmiş bloklar için çalışmalar devam ediyor. Sürecin ilk adımı olan Merge'ün ardından gelen dört adım sırasıyla; Surge (Kaynaştırma), Verge (Sınırlandırma), Purge (Temizleme) ve son olarak da Splurge (Tamamlanma) olarak tanımlanıyor.

İşlem ücretlerinde bir düşüş bu aşamada gerçekleşmeyecek

Merge ile ilgili en büyük yanılgılardan birisi, işlem ücretlerinin düşeceği iddiasıdır. Beklenilenin aksine birleşme direkt olarak Ethereum’un yüksek işlem ücretlerini düşürmese de ağın enerji kullanımı üzerinde yüzde 99.5’lere varan önemli bir etki ile sürdürebilirliğe katkı sağlayacak. 

Merge ile başlayan ve beş adımdan oluşan bir güncelleme seti, Ethereum işlem ücretlerinde bir düşüşü sağlamayı amaçlasa da, bu gelişmenin Merge aşamasında gerçekleşeceğini söyleyemeyiz. Merge'ün işlevi yalnızca Ethereum blok zincirinin konsensüs mekanizmasını değiştirmek, yani PoW’dan PoS’ye geçişi sağlamaktır. Bu birleşmeyle Ethereum ağında yıllık token ihracı yaklaşık yüzde 90 oranında azalması sonucu ETH enflasyonunun büyük oranda düşeceğini söyleyebiliriz.

Genel çerçevede Ethereum 2.0

Ethereum blok zincirini mevcut iş kanıtı (PoW) mekanizmasından hisse kanıtı (PoS) modeline geçecek
Ethereum'daki enerji tüketimi yüzde 99,95 azalacak 
Ethereum’un enflasyon oranı Bitcoin’den daha düşük olacak.
Ether sayısı günlük bazda yüzde 90 düşecek 
Daha düşük maliyetli ve daha çevre dostu hale gelecek Etherum'un daha fazla kurumsal yatırımcıyı çekmesi bekleniyor
Gelecekteki ölçeklenebilirlik yükseltmeleri için zemin hazırlanacak

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir