Eski Google Yöneticisi: "Yapay zeka, cinsel ilişkilerde insanların yerini alabilir"

Bir dönem Google'da yöneticilik yapan Mo Gawdat, insanlar arasında yaşanan cinsel ilişkilere son verecek hiper-gerçekçi yapay zeka seks robotlarının geldiğini söyledi.

Yapay zeka ve robotların insan ilişkilerinin yerini alması, günümüz teknolojisinin hızlı gelişimiyle beraber giderek daha da tartışılan bir konu haline geliyor. İnsanların hayatına giren bu teknolojiler, birçok alanda işleri kolaylaştırırken aynı zamanda insanlar arasındaki ilişkileri de etkilemeye başlıyor. Peki gelecekte yapay zeka, insan ilişkileri üzerinde nasıl bir etkiye sahip olacak?

Yakın zaman önce "Impact Theory" adlı ünlü bir podcast'e konuk olan Google X'in eski yöneticisi Mo Gawdat, gelecekte insan ilişkilerini şekillendirecek teknolojilerin hayatımıza gireceğini vurguladı. Gawdat, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin insanlar arasındaki cinsel deneyimleri dönüştüreceğine inanıyor. Ona göre, yakın gelecekte, gerçek hayatla neredeyse ayırt edilemeyen, simüle edilmiş cinsel deneyimler yaşamak mümkün olacak.

Cinsel deneyimin fiziksel yönünü simüle etmek, düşündüğümüz kadar imkansız değil

Mo Gawdat, konuk olduğu podcast'te şunları ifade etti: "Hayal edin, gerçeğinden ayırt edemediğimiz bir sanallık dünyasını.. İnsanın duyularını aldatan, gerçeklik hissi veren bir illüzyon. Seks, sonuçta beyinde gerçekleşen bir deneyimdir ve fiziksel yönünü simüle etmek, düşündüğümüz kadar imkansız değil."

mo-yapay-zeka-cinsel

Eski yönetici, Neuralink gibi teknolojiyi doğrudan sinir sistemine bağlayan gelişmelerin insanların cinsel ihtiyaçları için diğer insanlara olan gereksinimi ortadan kaldırabileceğini belirtti. Gawdat, "Eşinizin size hissettirdiklerini hissetmek için teknolojiyi kullanabiliyorsanız, başka bir varlığa neden ihtiyaç duyasınız?" sorusunu dinleyicilere yöneltti. Yapay zeka destekli sanal seks deneyimlerine katılmak yerine fiziksel seks robotlarıyla seks yapma fikri aynı amaca hizmet ettiğini belirten Gawdat, "Sizi bu seks robotunun canlı olduğuna veya bir sanal gerçeklik başlığındaki veya artırılmış gerçeklik başlığındaki seks deneyiminin canlı olduğuna ikna edebilirsek, bu gerçektir, o zaman işte buradasınız" dedi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir