Enerji İçeceği Sektöründe Lebron James Hamlesi

NBA kariyerinin sonlarına yaklaşmasına rağmen ligin en değerli oyuncuları arasında bulunan Lebron James, markalar tarafından tercih edilmeyi sürdürüyor. PepsiCO markalarından olan Mountain Dew, enerji içeceği sektörüne giriş yaptı. Sektöre güçlü bir giriş yapmayı planlayan marka, ilk reklam kampanyasını Lebron James ile gerçekleştirdi. Bünyesinde birçok yiyecek ve içecek markasını bulunduran PepsiCo, Mountain Dew markasını enerji içeceği sektörüne doğru genişletmiş oldu. Köklü bir marka geçmişine sahip olan Mountain Dew'in hikayesine daha önceki yazılarımda yer vermiştim.

Mountain Dew Türkiye Pazarında

Mountain Dew Rise Energy adı verilen enerji içeceği, TBWA\Chiat\Day NY ajanslarının ortak çalışması olarak medyada yer alıyor. Reklam kampanyası NBA Playoffs sezonunun başlamasından önce gerçekleştiriliyor. Lebron James'in ilerleyen süreçte PepsiCo yiyecek markalarından biriyle de çalışacağı ifade ediliyor. Geçtiğimiz 18 yıl boyunca Coca-Cola ile çalışan LeBron James'in PepsiCo ile çalışmaya başlaması, PepsiCo açısından pozitif bir gelişme olarak yorumlanabilir. ABD'deki büyük ölçekli enerji içeceği markaları Red Bull, Coca Cola Energy ve Monster Energy gibi markalarla rekabet sağlamak isteyen PepsiCo, Lebron James ile etkili bir pazara giriş ortaya koymak istiyor. Mountain Dew Rise Energy, Rockstar Energy'den sonra PepsiCo bünyesinde yer alan ikinci enerji içeceği markası olacak.

Reklam kampanyasının zamanlaması incelendiğinde üç önemli boyut karşımıza çıkıyor: NBA Playoffs serilerinin başlangıcı, bahar ve yaz dönemine girilmesi ve Covid-19 tedbirlerinin azalacak olması. Soğuk içecek tüketiminin bahar ve yaz aylarında artmasına paralel olarak, Covid-19 pandemisine yönelik tedbirlerin aşılanmaya azalacak olması değerlendirilmek isteniyor. Covid-19 nedeniyle anında tüketim (off-trade) kanalının tekrar canlanabilecek olması ve hotel-restaurant-cafe kanalında tüketimin artabilecek olması markaları yeniden harekete geçirecek. Lebron James'in yer aldığı ve yaklaşık bir dakika süren reklam filminde spor, NBA ve yaratıcılık vurgusu yapılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=3yWAzvBjh4c

Türkiye Pazarında Durum Nedir?

Lebron James ve Mountain Dew Rise Energy kampanyasını ele almışken, Türkiye'deki enerji içeceği sektörünün durumuna da kısaca değinebiliriz. Euromonitor tarafından hazırlanan ve 2020 yılı performansının incelendiği raporda, Covid-19 pandemisine paralel olarak sektördeki daralmaya dikkat çekiliyor. Anında tüketim kanalının %12; geleneksel dağıtım kanalının %39 daraldığı ifade edilen araştırmada Red Bull ve Coca Cola şirketlerinin en büyük iki oyuncu olduğu ifade ediliyor. Türkiye'deki daralmanın temelinde hotel-restaurant-cafe ve benzeri işletmelerin kapalı kalması, şehirler arası ulaşımın azalması nedeniyle benzin istasyonu ve diğer satış alanlarında tüketimin düşmesi gösteriliyor. Markaların bu düşüşü engellemek veya azaltmak için eve servis yapan mobil uygulamalara yöneldiği ve işbirliklerini artırarak satış yapmaya çalıştığı belirtiliyor. 2021 yılında 2020 yılına oranla farklı gelişmelerin yaşanması beklenmezken; 2022 yılında normalleşmenin artması beklentisine paralel olarak Türkiye'de enerji içeceği sektörünün tekrar büyümeye başlayacağı tahmin ediliyor.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir