En Sevdiğiniz Ücretsiz Uygulamalar Ücretli Olsaydı Onlar İçin Ne Kadar Öderdiniz?

Pek çok farklı uygulamayı ücretsiz olarak kullanıyoruz. Hatta YouTube, Instagram, Facebook, Whatsapp, Snapchat dünyanın en sevilen sosyal mecraları ücretsiz. Genellikle reklam ile gelir elde eden bu ücretsiz uygulamalar Netflix veya Spotify gibi ücretli olsaydı onlara para öder miydiniz?

Chicago merkezli reklam ve tasarım ajansı McGuffin Group, en çok kullanılan ücretsiz uygulamaların ücretli olmaları durumunda hangi fiyatların makul olabileceğini 2.004 kullanıcıdan destek alarak araştırdı.

14-15 Temmuz arasında yapılan araştırma yüzde 55'i kadın, yüzde 45'i erkek olan 18 ve 71 yaş aralığındaki katılımcıdan oluştu. Gelen cevaplara göre kullanıcılar en çok YouTube, Google Maps ve Google Drive için ücret ödemeye müsaitler. Ayrıca YouTube'un değerinin en yüksek olduğunu ve aylık aboneliğinin 4.20 Dolara değeceğini düşünüyorlar.

Yapılan anketin sonuçlarına göre Facebook grubu (Instagram, Facebook, Whatsapp) tüketicilerin çok da değerli bulmadığı daha doğrusu ücret ödemeye değer bulmadığı mecralar. Katılımcıların %70'i Instagram için 2.56 ABD doları ödeyebileceğini belirtmiş.

Ücret alsalardı ne kadar kar ederlerdi?

McGuffin ayrıca eğer bu uygulamalar bahsi geçen ücretleri alsalardı şirketlerin ne kadar kara geçeceğini de hesaplamış.

Bahsi geçen uygulama ücretleri listenin en başında yer alan Reddit yüzde 10,771 daha fazla kar elde etmesine, Facebook'un ise sadece %16 daha fazla kar etmesine neden oluyor.

Peki ya siz en çok kullandığınız ücretsiz uygulamalar için en fazla ne kadar öderdiniz?

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir