Elektrikli Hava Taksi Girişimi Lilium İlk Test Uçuşunu Tamamladı

  • Hava taksi Lilium geçtiğimiz günlerde ilk test uçuşunu başarıyla tamamladı.
  • Lilium havaalanlarında check-in zorunluluğu olmadan uçabilen hava taksi hizmeti sunan Alman bir girişim.
  • Hava taksi birbirinden bağımsız 36 elektrikli motor tarafından çalıştırılıyor.
  • Hava taksinin planlanan hizmet verme yılı 2025.
  • İlgili yazı; Tamamen Katlanabilir Olan UJET Elektrikli Scooter

Sizin de aklınıza hemen Jetgiller geliyor mu? Evet haber doğru ve hava taksi gerçekten çok yakın gelecekte bizlerle buluşacak.

Hava taksi mekanizması oldukça karmaşık. 36 elektrikli motor tarafından çalıştırılıyor ve bunların herbiri birbirinden bağımsız. Dolayısıyla, her hangi bir motor arızası bir başkasını tetiklemiyor ve olası bir arıza anında oluşabilecek tehlikeyi minimum seviyede tutuyor.

İlk yıllarda yalnız ticari lisansa sahip pilotlar tarafından kullanılabilecek hava taksiler için ilerleyen yıllarda otomatik pilot devreye girecek.

5 kişilik oturma kapasitesine sahip olan hava taksi (air jet) özellikle trafikte yoğunluk yaşayan metropoller için tasarlanmış.

Lilium'un kurucu ortağı ve CEO'su Daniel Wiegand başarıları hakkında yaptığı açıklamaya yönelik “İki yıldan daha kısa bir sürede, seri üretim için hizmet edecek bir uçağı tasarladık, inşa ettik ve başarıyla uçurmayı başarabildik” dedi.

Bu güzel fikirse 2015 yılında Münih Teknik Üniversitesi'nden üç arkadaşın aklına gelmiş. Lilium şirketini kuran üçlü yatırımcılardan yaklaşık 100 milyon dolar toplamayı başarmış.

https://m.youtube.com/watch?v=8qotuu8JjQM

Hizmetin maliyeti konusunda aklınızda şüpheler varsa, hemen güzel haberi paylaşalım. Hava taksi maliyetinin standart taksilerle aynı olacağı paylaşılanlar arasında.

Türkiye’de hizmete 2025 yılında giremez belki ama İstanbul Havaalanı’ndan Maslak’a yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuk kuşağa hoş gelse gerek. 😉

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir