El Salvador, Bitcoin kullanımında 1 yılı geride bıraktı!

Geçen yıl Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden El Salvador, Bitcoin kullanımında tam 1 yılı geride bıraktı. Bu sürede neler oldu?

Tam 1 yıl önce bugün El Salvador, büyük kutlamalar eşliğinde Bitcoin'in resmi para birimi ilan edilişini kutladı. Böylece  El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Ülke başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul ettiği sıralarda kripto para, tüm zamanların en yüksek değerlerinde seyrediyordu. Tam 1 yıl sonra baktığımızda ise, bu devrimin beklenilen gibi sonuçlanmadığıyla karşılaşıyoruz.

Bitcoin beklentileri hayal kırıklığıyla sonuçlandı!

Yaşanan gelişmenin ardından El Savador, içinde her bir vatandaş için 30 dolar değerinde Bitcoin bulunan Chivo isimli bir dijital cüzdan da piyasaya sürdü. Bu yılın ocak ayına kadar 4 milyon kez indirilen Chivo, bu ilgi karşısında El Salvador'da oldukça heyecan yaratmıştı. Ne var ki Bitcoin'in fiyatındaki geçen sonbahardaki yüksek seviyelerin ardından keskin düşüler geldi. El Salvador'un sabit para birimi ABD dolarının yerini alması beklenen Bitcoin, bu hedefe ulaşamadı. Kripto para biriminde yaşanan bu düşüş, El Salvador halkında ciddi bir güven kaybına yol açtı. 

El Salvador Merkez Bankası Başkanı Carlos Acevedo, “Artık kimse burada Bitcoin hakkında konuşmuyor, bir nevi unutuldu. Buna başarısızlık diyebilir misiniz bilmiyorum ama kesinlikle başarılı olmadı.” ifadelerini kullandı.

Bukele’nin Bitcoin planları, El Salvador’a 375 milyon dolara mal oldu 

Hatırlarsanız Nayib Bukele, 1 milyar dolarlık bir yatırımla El Salvador’da bir yanardağ tarafından üretilecek jeotermal enerjiden güç alan bir Bitcoin şehri kurma planlarını açıklamıştı. Bitcoin'in düşüşe geçmesinin ardından plan ertelenmişti. Kredi derecelendirme kurumu Moody’s’e göre; Bukele’nin Bitcoin planları, El Salvador’a 375 milyon dolara mal oldu. El Salvador'da yapılan anketler, Bitcoin kullananların sayısının azaldığını ve çok az işletmenin Bitcoin'de kayıtlı işlemlere sahip olduğunu ortaya koydu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir