Ekonomik etkiler online alışveriş misyonunu şekillendiriyor [Araştırma]

Ipsos, online alışverişin son dönemdeki toplum tutumunu, kanal tercihlerindeki değişimleri ve dünyada gördüğü ilgiyi araştırdı.

Ipsos tarafından gerçekleştirilen E-ticaret Paneli ve Dijital Alışverişçi Takip verilerinde bu hafta; Online alışverişin gördüğü ilgi, kanal tercihleri, değişim gösterdiği zamanlar ele alındı. Online perakendecilerin satışları nasıl ilerledi? FMCG de ne oldu? Ekonomik endişelerin öne çıktığı günümüz Türkiye’sinde trendler nasıl, ne yönde devam ediyor? Online dönüşüm sadece alışverişçi sayısının artışı ile mi ölçümleniyor? Başka hangi çeşitlilikte kendini ortaya çıkarıyor konularında bireylerin ifade, tutum ve davranışları incelendi.

Online dönüşüm sadece alışverişçi sayısının artışı ile değil, kanal ve kategori çeşitliliği olarak da kendini gösteriyor

Ipsos E-Ticaret Paneli 22 Mart - 21 Nisan dönemi verilerine göre, online alışverişçiler ayda ortalama 2 kez alışveriş yaparken her sepete 210 TL ödediler. Genel online alışveriş davranışlarını önceki 12 aylık dönemle karşılaştırdığımızda, son dönemde tercih edilen kanal sayısının 6’dan 7’ye, kategori sayısının ise 12’den 17’ye çıktığı belirtiliyor. 

Online alışverişçiler 22 Mart - 21 Nisan döneminde yaklaşık olarak ayda 1 kez FMCG alışverişi yaparken bir alışveriş sepetine ortalama 92 TL ödedi. FMCG alışveriş davranışlarını önceki 12 aylık dönemle karşılaştırdığımızda satın alınan kategori sayısı 7’den 10’a yükselidi. Özetle, online dönüşüm sadece alışverişçi sayısının artışı ile değil, kanal ve kategori çeşitliliği olarak da kendini gösteriyor.

Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik verilerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "Online alışveriş, soru işareti taşıyan bir konu olmaktan çıkalı çok zaman oldu. Dünyanın en değerli şirketinin Amazon olduğunu unutmayalım. 

Öte yandan, alışveriş dünyasında dijitalleşme kendi patikası içinde doğal hızında ilerlerken, karşımıza çıkan Covid-19 salgını ve getirdiği karantina uygulamaları birden vites büyümesine neden oldu. "Evde Kal" döneminde ülkemiz tüketicisinin kafasındaki son bariyerler de yıkılmaya başladı ve online alışveriş yapanların oranı katlanarak arttı. Aylar ilerledikçe online alışveriş hacminin ulaştığı bu seviyenin geçici olmadığını da gördük, evlerden çıkıp alışveriş yapabilmeye başladığımızda da online alışverişi terk etmedik. Mart 2020'de internet kullanan bireylerin yüzde 54’ü internetten alışveriş yapıyordu. 2022 yılına geldiğimizde bu oran 1.5 kat artmış halde, artık her on internet kullanıcısından sekizi online alışveriş yapıyor.

Pandemi öncesi dönemde hızlı tüketim malları kategorisinde online alışveriş yapanlar daha sınırlı bir kesim iken pandemi ile birlikte burada da önemli artışlar gördük. Bu kategoride de istikrarlı bir tablo olduğunu söylemek gerek. Pandemi koşulları sona ermiş olmasına rağmen online alışverişin popüler olmaya devam etmesinin nedeni ne? Tüketicilerin tercih nedenlerini incelediğimizde promosyonların ve kampanyaların öne çıktığını görüyoruz. Önde gelen nedenlerden biri de online alışveriş esnasında daha rahat fiyat karşılaştırması imkânı sayesinde daha hesaplı alışveriş yapabilmek. Promosyonlu, daha uygun fiyatlı, hesaplı alışveriş... Buradan hareketle online alışverişin tüketiciler açısından ekonomik zorluklar ile mücadelede bir yöntem olduğunu belirtebiliriz. Online perakendeciler önce salgın koşullarında, ardından da yüksek enflasyon döneminde tüketicilere can simidi oldular, olmaya devam ediyor gibi görünüyor."

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir