E-ticaret ile Uğraşanlar için Ofis Önerileri

İşim gereği her gün birçok e-ticaret işi ile uğraşan şirketi ziyaret ediyorum ve her gittiğim ofislerin birbirinden farklı olduğunu görüyorum. Bazı ofisler bir apartman katında, bazısı bir plaza içinde, bazısı sattığı ürünlerin konulduğu deponun içinde, kimisi çok merkezi, kimisi çok uzak kısacası herkes bütçesine göre hareket etmeye çalışıyor. Bazen gereğinden fazla lüks ofislerle de karşılaşmıyor değilim, plazma TV’ler, herkesin önünde dev Mac bilgisayarlar ve atıl olarak duran kullanılmayan boş alanlar. Bundan 5-6 ay önce katıldığım bir seminerde bir kadın e-ticaret girişimcisi şirketini ABD’de homeoffice olarak kurduğunu hatta Türkiye’ye geldiğinde de ilk etapta bu şekilde devam ettiğini, iş belli bir büyüklüğe geldikten sonra ve insanların bir arada olma zorunluluğu doğunca ufak, ucuz ama ihtiyaçlarını gideren bir ofise taşındıklarından bahsetmişti. Bunu anlatırken Türkiye’de insanların daha para kazanmaya başlamamışken gösterişli ofisler tutmak istediğini gözlemlediğini ve buna anlam veremediğini çünkü günün sonunda para kazanmıyorsan o ofislerin bir anlamı olmayacağını belirtmişti.

Son zamanlarda İstanbul’da her şeyin hazır olduğu ofisler oldukça talep görmeye başladı. Telefonu, internet bağlantısı, yazıcısı, faksı, mutfağı, elektriği, kliması, temizlik hizmeti, masası, sandalyesi kısacası ofis ortamında ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyin hazır olduğu bu ofislerde bilgisayarınızı alıp hemen çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Her katta bulunan sekreterlik hizmeti sayesinde bu masraftan kurtulabiliyor ofis dışındayken telefonları kim açacak derdinden kurtuluyorsunuz. Binada bulunan bilgi işlemdepartmanı da herhangi bir sorununuz olduğunda size destek oluyor. Tabi her ofisin verdiği hizmet kapsamı değişiklik gösterebiliyor ama başlangıçta bu tip bir ofiste başlamak eğer bütçenize de uygunsa kulağa çok mantıklı geliyor. Bazı ofislerde bulunan toplantı odaları da ziyaretçiniz geldiğinde veya kendi içinizde yaptığınız haftalık toplantılar içinde ideal bir ortam oluşturuyor.

İstanbul’da bu tip hizmet veren hangi ofisler var diye bakarsak;

StudioOffices: Bostancı’da bulunan StudioOffices’ın iki tane hazır ofisi bulunuyor, ister günlük ister aylık isterseniz de daha uzun vadeli ofis kiralayabileceğiniz bir yer olan StudioOffices, istendiğinde başka insanlarla ortak kullanabileceğiniz paylaşımlı ofisler de sunarak maliyetlerinizi daha da düşürmenize imkan sağlıyor. Web sayfalarında buraya taşınmak için 10 neden belirtmişler; düşük aylık giderler, uzun dönem kontrat zorunluluğun olmaması, anında çalışmaya başlama imkanı, sekreter ve temizlik görevlisi gibi personelden tasarruf imkanı, önceden ne ödeyeceğinizi bilmek, ofis tadilat masrafının olmaması, klima bozulduğunda veya kalorifer çalışmadığında zaman alacak işlerle uğraşmayacak olmanız, zaman tasarrufu, esneklik ve diğer ofis çalışanlarıyla networking imkanı. Bilkent Üniversitesi 2008 yılı mezunu Sadık Kocabaşa tarafından kurulan StudioOffices ayrıca sanal ofis hizmeti de sunarak bir posta adresiniz olmasını sağlıyor. Evden çalışanlar için ideal olan bu hizmet sayesinde kargonuz alınıyor, telefonlara firmanızın ismi söylenerek bakılıyor, aramalar sizin telefonunuza yönlendiriliyor kısacası ofisiniz olmadan komple bir hizmet almanızı ve profesyonel imajınızı güçlendirmenizi sağlıyor. Şirket tarafından verilen bilgiye göre Userspots, Bombastik ve Reeleeze gibi şirketlerde buradan hizmet alıyorlar. Anadolu yakasında olmak isteyenler için ideal bir çalışma ortamı sunan StudioOffices ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoya göz atabilir veya 0 216 587 30 30 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=mKHzLkhc2p0

eOfis: Yeşilköy’de hizmet veren eOfis Atatürk Havalimanına iki dakikalık mesafede olmasından dolayı sıkça seyahat edenler için ideal bir çözüm olarak ön plana çıkıyor. İnternet sitelerinde sıkça reklamına rastlayabileceğiniz eOfis size özel oda veya açık ofis ortamı sağlıyor aynı zamanda sanal ofis hizmeti de sunarak farklı ihtiyaçları karşılamayı hedefliyor. eOfis’in dikkat çeken en önemli özelliği sadece ofis ve ekipmanı sunmak değil aynı zamanda olası ihtiyaçlarınızı da karşılamak oluyor. Mesela şoför hizmeti, web sitesi tasarımı hizmeti, e-mail hosting, marka tescil danışmanlığı, tercüme gibi servisler verilirken anlaşmalı kuruluşlardan da şirket kuruluşu, muhasebe, hukuk, stratejik yönetim ve iletişim konularında danışmanlık sağlanıyor. Bugüne kadar e-ticaret ile ilgili startup şirketlerden hizmet alan olmamış ama eminim yakın zamanda olacaktır. Resimlere bakılınca gerçekten çok hoş bir çalışma alanı yarattıklarını görebilirsiniz. Detaylı bilgi için 0 212 465 63 00 numaralı telefonu arayabilir veya aşağıdaki tanıtım filmini izleyebilirsiniz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=B9XeDWtbXuU

Urban Station: Maslak’ta bulunan Urban Station iş hayatının merkezinde ve metroya yakın konumda olmasından dolayı tercih edilen bir diğer çalışma alanı. Arjantin menşeeli firmanın İstanbul şubesi diğer ofislerden daha farklı bir konsepte sahip çünkü burası mobil çalışanlar ve farklı bir şekilde bir araya gelmenin ve çalışmanın mümkün olduğunu düşünenler için tasarlanmış bir cafe. Kahvenizi yudumlayıp bir şeyler atıştırırken, sosyal ama aynı zamanda sakin bir ortamda, bir ofiste ihtiyaç duyabileceğiniz bütün hizmetlere erişme imkanına sahip oluyorsunuz. Fiyatlandırma kalınan süre üzerinden hesaplanıyor ve bu rakamlara internet, sınırsız filtre kahve, çay, su, meyve, kruvasan ve kurabiyeler dahil ediliyor. Gün içinde hava almak için dışarı çıkmak istediğinizde size ücretsiz olarak eşyalarınızı koyabileceğiniz bir dolap ve Maslak’ta bisikletle gezebilirim diyorsanız bisiklet bile veriliyor. Ayda 100 saat ve üzeri kullanacak üyeler için (girişimciler veya freelance çalışanlar genelde bunu tercih ediyorlarmış) aylık abonelik öneriliyor. İsteyen kişilere toplantı salonu da kiralayan Urban Station’dan hizmet alan internet girişimcileri ise Yeni Yeti, Sodriva ve Nazilli Sepeti gibi firmalar olmuş. Ben tesadüfen bir toplantı için buraya gittim ve çok beğendim, şirketin web sayfasında belirttiği gibi hem canlı hem de sakin bir yer. Konuyla alakalı hazırlanmış video size fikir verebilir, isterseniz 0 212 290 40 50 numaralı telefonu da arayabilirsiniz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=oZu58x16VDg

Yukarıda bahsettiğim üç yerin dışında farklı ihtiyaçları karşılayan birçok yer var ama konuyla ilgili yazı yazmak istediğimi belirttiğimde cevap veren ve benim bulduğum firmalar bunlar oldu. Eğer sizlerde bu yazıya katkıda bulunmak istiyorsanız lütfen bildiğiniz diğer firmaları paylaşın. Bu arada bu ofislerden sadece internet girişimcisi olan startup firmalar değil bütün girişimciler ve ofis arayanlar faydalanabilir. En son öneri olarak benimde ofisimin içinde olduğu, (bütçe ile ilgili bir sorununuz yoksa)WindowistTower’ı da sizlere önerebilirim. Hemen Maslak metrosu çıkışında olan WindowistTower bütün ihtiyaçlarınızı karşılayan, içinde sanat galerisi, aşağıda karnınızı doyurup sıcak bir kahve içebileceğiniz cafesi, iş çıkışı bir şeyler içmek için keyifli zaman geçirebileceğiniz barı ve Maslak’ta helikopter pisti olan tek plaza.Ayrıca engelli çalışanların rahatlıkla çalışabilmesine olanak sağlayan her türlü konfor da düşünülmüş.  Detaylı bilgi için www.windowist.com adresine göz atabilir veya 0 212 214 70 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir