E-imza artık kimlik kartlarına yüklenebilecek

E-İmza’lar artık kimlik cüzdanlarına aktarılabilecek.

Geçtiğimiz yıl Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmeliğe göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Nitelikli Elektronik Sertifika başvurusu yapabilecek ve TC kimlik kartlarına uzaktan NES yüklemesi yapılabilecekti.

Geçtiğimiz bir yılın sonunda çalışmalar tamamlandı ve yaklaşık bir ay içerisinde e-İmza’lar kimlik cüzdanlarına aktarılabilecek. Bu düzenlemenin ardından kimlik cüzdanlarının e-İmza için kullanılmasının da yolu açılmış oldu.

E-İmza’nın kimlik kartına yüklenmesi ile birlikte e-Devlet üzerinde e-İmza’ya ihtiyaç duyan birçok uygulamaya erişilebilecek. Bu sayede vatandaşların uzaktan kimlik doğrulama sistemi ile yüz yüze temasa gerek kalmadan, resmi makamlara gitmeden evlerinden işlem yapabilmesi sağlanacak. E-imza sahipleri abonelik ve başvuru işlemlerinde vakit kaybetmeyecek.  Böylelikle yeni dönemde YKS, LES, pasaport başvurusu, sosyal güvenlik ve sağlık uygulamaları, vergi ödemeleri, kayıtlı e-posta gönderimi ve sigortacılık gibi birçok farklı alanda sadece kimlik kartıyla işlem sağlanabilecek.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir