Dünyayı Yetişkinler Yerine Çocuklar Tasarlasa?

Hayatın her alanında “Önce çocuklar” desek nasıl olurdu, hayatımızda neler değişirdi? Veya hayatlarımızı çocukların tasarlamasına izin verseydik? Çocukların yaratıcılığından ilham alarak işimize, şehrimize, ürün ve servislere yeni gözlerle bakmayı öğrenseydik? Çocukların yararını ve onların yaratıcılığıyla tasarım yapmayı merkeze aldığımızda acaba dünyamızda neler değişir ve dünya ne kadar daha güzelleşirdi?

Children First World bu sorular üzerine düşünmüş ve denemeye karar vermiş…

Children First Nedir?

Önce Çocuk Dünyası / Children First World  yukarıda sorduğumuz sorular üzerine yoğunlaşıp bu soruları merkezine alarak yola çıkmış heyecan ve umut dolu bir proje. Projenin kurucuları Canay Atalay, Rudy De Waele ve Meir Benezra çocuk liderliğinde yeni ‘öğrenim’, ‘spor’, ‘medya’, ‘ekolojik yaşam’ ve ‘kültür, sanat ve moda’ konseptleri, üstsel teknoloji ve yeni ekonomileri içeren bilinçli iş modeli tasarımı üzerine çalışıyorlar.

"Tasarım oyunu" diye adlandırdıkları bir yöntem ile beden, kalp ve zihin ile hayal edip onun somut halini üretmek üzerine çalışıyorlar.

"Böylece istemediğimizden uzaklaşırken bizi istediğimiz dünyaya ulaştıracak olan gerçekliği inşaa etmiş oluyoruz" diyorlar. 

Öncelikle İngilizce’de kendiliğinden bir kelime oyununa dönüşüp iki anlamı verse de burada ayrıca belirtmek gerekiyor ki “Öncelikle hepimiz çocuğuz” Yani her yetişkin insanın içinde  bir çocuk var ve bu çocuğu bir yerlere kilitlemek, susturmak yerine onun söylediklerine ve hislerine kulak verdiğimiz müddetçe bizler de içimizdeki saflığı kaybetmeden büyük işler yapabiliriz. Hayatı ve “yetişkin” işlerini tasarlamak için belki de tek gereken çocuksu yeni bir bakış açısıdır… Children First de bu mantıkla ilerleyerek yetişkinlerin işlerinin ve öğrenim programlarının çocukların dahiliyetiyle çok daha insani ve akıllı şekilde tasarlanabileceğine inanıyor ve bunun için çabalıyor. 

Children First World kendilerini şu şekilde açıklıyor: “Biz de Children First World’ün hem yeni düşünceye geçme hem de birleştirme gücünden yararlanarak bütün yaptığımız tasarım ve inovasyon çalışmalarını çocukların ilhamı ve onların heyecanıyla yapalım, diye öneriyoruz.”

Children First ile yaratıcılığınızı, oyun gücü ve çocukların ilham kaynağı ile nasıl artıracağınızı öğrenerek kendinizi bir “Game Changer”a dönüştürebilirsiniz. Children First World yılda birkaç kez Türkiye ve İspanya’da liderler, çocuklar ve gençler ile ‘Children First Academy’ öğrenim ve deneyim programları sunuyor. Önümüzdeki ilk akademi programı 5-7 Nisan’da İstanbul’da, ikincisi 1-6 Haziran arasında Ibiza’da gerçekleşecek. Children First tüm yetişkinleriçocuklarla birlikte güvenmeye, büyümeye, yaratmaya ve oynamaya çağırıyor. 

Ayrıntılı bilgi ve katılım için buraya tıklayın! 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir