Dünyanın Yosundan Üretilen İlk Çevre Dostu Ayakkabısı: Ultra Bloom

Dünya vatandaşları olarak yüzleştiğimiz en büyük problemler arasında, sorumsuz çevre anlayışımızla yarattığımız çevre kirliliği yer alıyor. Uzaktan bakıp huzur bulduğumuz denizlerimiz içinde yaşatması gereken canlılarla beraber, birçok gereksiz atığın yükünü de üstleniyor. Daha sorumlu davranmak konusunda bilinçlenmemiz gereken çevre kirliliği hususunda elini taşın altına koyanlar, hatta bu anlayışa adımlarımızla bizi ortak edenler de yok değil.

Muhtemelen daha önce koşu ayakkabınızla denizleri daha iyi bir hale getireceğinizi söyleseler şaşırırdınız. Ama artık bu mümkün. 2004 yılında ünlü ayakkabı markası Clarks tarafından satın alınan Vivobarefoot Company tam da bu amaca hizmet etmek için Ultra Bloom adıyla yosun canlı kütlesinden koşu ayakkabısı üretmeye başladı. Temmuz ayında lansmanı yapılacak bu ayakkabılar yosundan üretilen ilk ayakkabı olma özelliği taşıyor.

Minimalist bir yaşam tarzını destekleyen Vivobarefoot, “dünyanın ilk bitki bazlı yüksek performans çözümü sunan sentetik ve petrol bazlı esnek ayakkabı tabanları" üreten Bloom Foam markası ile güçlerini birleştirerek Ultra III ismini verdikleri bu ayakkabıyı tasarlamaya karar veriyor. İnovatif materyali ile beraber Vivobarefoot Ultra Line serisi ile aynı tasarıma sahip olan Ultra Bloom ise tek renk tercihi ile tüketiciye sunuluyor: Yosun yeşili.

Her şeyin atalarımızın çıplak ayakları ile attıkları ilk adımlarla başladığına inanan şirket, ayaklarımızın biyomekanik bir şaheser olduğuna inanıyor. Bu nedenle deneyimlediğimiz her şeyi daha iyi hissetmemizi sağlamak adına, ekstra bir destek koymadan mükemmel ayakkabıya ulaşmayı amaçlıyor.

Ultra III serisinde ise marka, ürettiği her ayakkabı çifti için yaklaşık 215 litre deniz suyunu süzerek tekrar doğal yaşama kazandırıyor. Bununla beraber, 40 balon dolusu karbondioksitin de atmosfere salınmasını engelliyor.  Bloom Foam ayakkabı tabanları ise kirlilik sonucu sudaki oksijen seviyesinin azalması ile meydana gelen alg patlaması riski taşıyan su kaynaklarındaki yosunların hasadından elde edilen yosunları kullanarak bizlere doğa dostu bir ayakkabı seçeneği sunuyor.

Piyasa fiyatı 75 dolar olarak belirlenen Ultra III, tasarım olarak ikonik terlik Crocs’ı andırıyor. Sadece esnek ve hafif oluşu ile değil, aynı zamanda attığınız her adımın dünyayı daha temiz hale getirmeye yardımcı olduğunu bilmenin gönül rahatlığı ile bizce diğer koşu ayakkabılarına göre üstünlük sağlıyor.

h/t:  Vivobarefoot

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir