Dünyanın Tek Turkuaz Logolu McDonals'ı

McDonalds'ın parlak sarı M harfi belkide tüm dünyadaki en tanınmış logolardan biri. Dünyanın dört bir yanındaki McDonald's mağazalarında kullanılan bu logo Golden M/Altın Kemer olarak adlandırılıyor. Gözümüzü bile kapattığımızda ezbere sarı renkte canlandırabileceğimiz bu logonun dünyanın sadece tek bir yerinde turkuaz renkte olduğunu biliyor muydunuz?

https://pazarlamasyon.com/mcdonalds-eski-moda-bir-berber-dukkani-acti/

Merak etmeyin, bu renk değişikliğinin elbette bir nedeni var... Arizona'nın merkezinde bulunan Sedona şehri, çarpıcı doğal güzelliği, yani dağlık kırmızı kayalık manzarasıyla ünlü bir şehir. Şehirde özellikle peyzaj nedeniyle, Sedona'daki binalar için, çevredeki doğal manzaraya çok fazla müdahale etmemesini sağlamak için bazı kurallar mevcut. Doğal güzellikleri kapatacak veya şehrin estetiğine uymayacak herhangi bir bina veya mağaza yapılamıyor. Bu nedenle McDonald's 1993 yılında şehirdeki mağazasını inşa ettiği zaman inşa, şehir yetkilileri tarafından durduruldu. Yetkililere göre parlak sarı bir M harfi şehrin kültürü ve doğal güzelliklerin estetiğini kapatıyordu.  Yetkililer altın renginin çevredeki kırmızı kayalarla  uyum sağlamayacağını düşündüler ve McDonald'sa bu görüşlerini ilettiler. Marka da mecburi bir şekilde Altın Kemer'i doğal renklerle uyumlu turkuaz renkte yapmaya karar verdi.

O zamanlarda sadece zorunluluktan dolayı yapılan bu değişiklik şimdilerde turistlerin ve gezginlerin uğrak noktası olmuş durumda. Pek çok kişi şehre sadece bu turkuaz renkli M harfi ile fotoğraf çekinmeye bile geliyor. Nedeni her ne olursa olsun bu renk değişikliği ücra bir köşedeki McDonalds'ı bile bir şekilde öne çıkarmayı başarmış durumda. İşte bu da marka imajının gücü.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir