Dünyanın ilk terleyen robotu (Video)

Aşırı sıcaklıklara karşı insan vücudunun nasıl tepki vereceğini ölçmek isteyen bilim insanları, dünyanın ilk sıcağa duyarlı terleyen robotunu geliştirdiler.

Bilim, doğal dünyanın anlaşılması ve açıklanması için sistematik deneyler ve testler gerçekleştirir. Deneyler, bilim insanlarına neden-sonuç ilişkilerini kurma ve fenomenleri anlama fırsatı sunar. Ancak, bilim ve etik arasında bir denge bulunur. Çünkü, bazı durumlarda deneyler, insan sağlığına zarar verebileceğinden etik açıdan kabul edilemez olabilir. Özellikle, sonuçları önceden tahmin edilemeyen değişkenler, insanlar için potansiyel riskler taşıyabilir; sıcaklık miktarı gibi.

Dünyanın ilk sıcağa duyarlı terleyen robotu

Aşırı sıcaklıklara karşı insan vücudunun nasıl tepki vereceğini ölçmek isteyen bir grup bilim insanı, dünyanın ilk sıcağa duyarlı terleyen robotunu geliştirdiler. 'ANDI' adı verilen robot, soluk alıyor, titriyor, terliyor ve yürüyor. Termal teknoloji şirketi Thermatrics tarafından özel olarak tasarlanan robot, Arizona State University (ASU) için geliştirildi. İnsan vücudunun termal fonksiyonlarını taklit edebilen ANDI sayesinde araştırmacılar, aşırı sıcaklıkların insan üzerindeki etkilerini derinlemesine inceleyebilecekler.

andi-2

ANDI'ın üzerinde, insan vücudunun termal fonksiyonlarını taklit edebilmesi için 35 ayrı yüzey alanı bulunuyor. Her bir yüzey alanı sıcaklık sensörleri, ısı akış sensörleri ve ter gözenekleriyle donatılmış. Robotun geliştirilmesinde önemli rol oynayan Konrad Rykaczewski, "Aşırı sıcaklıkla ilgili çok iyi yürütülmüş çalışmalar mevcut, ancak eksiklikleri de görmezden gelemeyiz. ANDI, terleyebilme, ısı üretme, titreme, yürüme ve soluk alma becerileri ile bu eksikleri giderecek kapasitede." dedi.

ANDI'ın aşırı sıcaklara karşı nasıl dayanıklı kaldığını merak edebilirsiniz. Bunun aslım nedeni, robotun vücudu boyunca soğuk su dolaştıran dahili soğutma kanallarına sahip olması. Bu sayede, en sıcak koşullarda bile robot yüzeyinin serin kalabilmesi sağlanıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir