Dünyanın en zengin YouTuber'ları belli oldu

Saving Spot ülke ve bölgelere göre dünyanın en zengin YouTuber'larını listeledi.

YouTube, uzun süredir video izleme platformu olmaktan çıkıp içerik platfomu olmaya başladı. Her ay ortalama 2 milyar aktif kullanıcıyla beraber içerik üreticilerine ev sahipliği yapan YouTube, para kazandırma açısından da oldukça etkili bir platform. Peki dünya üzerinde YouTube ile zengin olan içerik üreticileri hangi ülkelerde yaşıyor ve ne kadar kazanıyor? Saving Spot, dünya çapında edindiği verilerl ışığında ülke ve bölge genelindeki zengin YouTuber'ları listledi. İşte listedeki isimler...

Listenin geneline bakıldığı zaman en çok rağbet gören içeriklerin başında çocuklar için hazırlanan içerikler geliyor. Türkiye'de de durum aynı. Türkiye'de 11 milyondan fazla aboneye sahip "OyuncakOynuyorum" kanalı, kurulduğu 2012 yılından itibaren 20 milyon dolardan fazla gelir elde ederek listenin ilk sırasına yerleşti. Dünya geneline bakıldığında ise "Cocomelon" adlı kanal, 2006 yılından bu yana 282 milyon dolar ile listede birinci sırada yer aldı.

Güney Amerika'da bulunan Arjantin merkezi çocuk içerikleri üreten El Reino Infantil kanalı yayına girdiği 2011 yılından bu yana 100 milyon dolar kazanırken toplam izlenme sayısı ise 50 milyara yaklaştı. 

Avrupa kıtasında ise durum pek farklı değil. Avrupa'da da en çok izlenen içerik türü yine çocuk içerikleri olsa da listeye seyehat içerikleri de dahil oluyor. 8 yaşındaki Anastasia Radzinskaya'nın kanalı olan ve ailesi tarafından yönetilen "Like Nastya" kanalı, Forbes'a göre dünyanın en hızlı büyüyen YouTube kanallarından biri. 

Orta Doğu ve Orta Asya bölgesine gelindiğinde ise bir zamanlar TV'de çocuk içerikleri sunan bir kanal olan ve 53 milyon dolardan fazla gelire sahip olan Toyor Al Janah kanalı listenin ilk sırasına yerleşiyor. 

Avustralya'nın en zengin YouTube kanalı olarak bilinen CKN, yine çocuklara sunduğu oyuncak inceleme videoları ile kurulduğu günden bugüne 40 milyon dolara yakın bir para kazandı. 

Afrika kıtasına gelindiğinde ise durum biraz farklı. Dijital altyapı ve erişim eksiğinin fazla olması sebebiyle YouTube henüz burada yeteri kadar yaygınlaşmadı fakat burada da içerik üreticileri, ülkenin geneline göre zengin denilebilecek düzeyde. Diğer bölgelerden farklı olarak içerik konsepti açısından çocuk içerikleri yerine şaka videoları daha çok izleniyor. 4 milyon dolar kazanç ile Nijeryalı Komedyen Mark Angel'i Senegalli Hussein ve Zainab kardeşler takip ediyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir