Dünyanın En Değerli 20 Teknoloji Markası

Salgın sürecinde bütün işletmeler ipin ucunda, karantina başladığından beri birçok firma iflasını ilan ediyor. Tüm belirsizliğe rağmen, teknoloji devleri ve büyük perakende markaları hala sağlam duruyor, bazıları da salgına daha az dayanıklı olanların etrafında dolanıyor.

BrandZ'nin Kantar ve Bloomberg'den alınan verilerle hazırladığı rapor, corona virüs salgını sırasında değerini tüketicilere kanıtlayan teknoloji markalarını gösteriyor. Neredeyse dört milyon tüketiciden alınan veriyle, BrandZ ayrıca teknoloji sektörünün finansal güç ve tüketici duyarlılığı açısından dünyanın en değerli 100 markasına liderlik ettiğini ortaya koyuyor.

https://pazarlamasyon.com/2020nin-en-inovatif-50-sirketi/

En büyük beş teknoloji markası arasında Microsoft, %30'luk marka değeri artışıyla en büyük hamleyi yaptı. Sıralamada ilk 20'de yer alan Instagram %47, Adobe %29, LinkedIn %31 artış gösterdi. Ülkelere göre bakıldığında, ABD markaları ilk 20'deki 14 markasıyla teknoloji sektörünün ağır toplarını domine ediyor. İlk 20'nin kalanını 2019'dan bu yana marka değerini %15 artıran teknoloji, eğlence ve sosyal medya devi Tencent dahil olmak üzere diğer Çinli markalar tamamlıyor.

Teknolojinin en iyi markaları tüketici bilincini yakalıyor, insanları etkiliyor ve istikrarsız zamanlarda rahatlatıyor. Teknolojinin lider grubu Apple, Microsoft, Facebook, Google ve Tencent; birçok marka için zor geçen zamanlarda bu hareketlerin kolay görünmesini sağlıyor. Birçok teknoloji markası ilk 20'nin üst yarısında yer alırken, yalnızca Facebook ve IBM 2019'dan bu yana sırasıyla %7 ve %3 düşüş gösterdi. İlk 20'deki en büyük kayıp ise %29'luk düşüşle Çin'in Baidu'su oldu.

Kişisel verilerin kötüye kullanıldığı algısıyla birlikte tüketici güveninin azalması, teknolojinin popülerliğinin tek başına dolduramayacağı bir boşluk yaratıyor. Cambridge Analytica skandalından sonra Facebook kullanıcılarının yaklaşık %25'i, kişisel verileriyle ilgili çok endişeli olduklarını belirtmişti. Nisan 2020'ye kadar toplanan verilerle hazırlanan BrandZ’ın dünyanın en iyi 100 markasıyla ilgili raporu, değişen ihtiyaçları ve tüketici endişelerini kategorik ölçekte yansıtıyor.

Tüketici ilgisi e-ticaret ve sosyal medya markalarına karşı artarken, karantina sürecinde yiyecek ve alkol tüketiminin arttığının bildirilmesine rağmen fast food ve bira markaları büyük darbe aldı. Rapordaki 14 marka kategorisinden yalnızca altısı, %5'ten daha az bir artış gösterdi. En çok yükselen markalardan altısı teknoloji, altısı e-ticaret markası oldu. Covid-19'un ekonomik etkileri inkar edilemese de BrandZ markaları, geçtiğimiz yılki %7 artışla karşılaştırıldığında 2020'de %6'lık istikrarlı bir artış kaydetti.

2020'de dünyanın en değerli 20 teknoloji markası listesine girmeyi başaran tüm markalara aşağıda paylaştığımız infografikten göz atabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir