Dünyanın En Büyük 20 Teknoloji Şirketinin Tamamı, ABD ve Çin'de Bulunuyor

  • Mary Meeker'in "İnternet Trendleri 2018" raporuna göre, dünyanın en büyük 20 teknoloji şirketinin tamamı, ABD'li ve Çinli şirketlerden meydana geliyor.
  • Listede 12 ABD'li ve 8 Çinli şirket yer alıyor. Bununla birlikte listedeki şirketlerin tamamı yaklaşık olarak 5,9 trilyon dolarlık bir değere sahip ve bu rakamın %75'ini ABD'li şirketler, %25'ini ise Çinli şirketler oluşturuyorlar.
  • Listenin ilk 7 sırasında yer alan şirketler, listenin toplam değerinin %81'ini oluşturuyorlar ve hepsinin değeri 450 milyar doların üstünde.
  • İlgili Yazı: Dünyanın En Yenilikçi 10 Şirketi


Genel olarak herhangi bir sektörde faaliyet gösteren büyük şirketler, herhangi bir ülkede bulunabilirler. Mesela otomotiv sektörü için konuşacak olursak; Ford (ABD), BMW (Almanya), Honda (Japonya), Volvo (İsveç) ve Hyundai (Güney Kore) gibi şirketleri buna örnek gösterebiliriz. Diğer birçok sektör için de bu durum geçerli ancak teknoloji hariç.

World Economic Forum'un paylaştığı habere göre, Mary Meeker'in "İnternet Trendleri 2018" raporu, değerleme yolu ile dünyanın en iyi internet şirketlerini ön plana çıkardı ve bu rapor, ilginç bir durumu da gözler önüne serdi. Küresel olarak en büyük 20 teknoloji devinin tamamı, ABD ve Çin'de bulunuyor. Bu 20 teknoloji şirketinin 12'si ABD merkezli, geri kalan 8'i ise Çin merkezli. Raporda belirtilene göre, dünyanın en büyük 20 teknoloji şirket şu şekilde sıralanıyor:

Yukarıda yer verdiğimiz listedeki şirketlerin tamamı yaklaşık olarak 5,9 trilyon dolarlık bir değere sahip. Bu rakamın %75'ini ABD'li şirketler, %25'ini ise Çinli şirketler oluşturuyorlar. Bunların yanı sıra, listede en fazla dikkat çeken detay ise Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un dışarıda bırakılmış olması. Bunun sebebi de büyük ihtimalle Güney Koreli şirketin üretim faaliyetleri açısından oldukça çeşitlilik gösteriyor olması. Bununla birlikte Çinli şirket Xiaomi'nin değeri, 9 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen ilk halka arzdan önce şüpheliydi ve bu nedenle bu listede şirketin en yeni değer tahmini olan 54 milyar dolar baz alındı.

Aynı zamanda bu liste, dünyanın en büyük teknoloji şirketleri ile daha aşağıda yer alan şirketler arasında büyük bir fark olduğunu da gözler önüne serdi. Listede değeri 450 milyar dolar ile 200 milyar dolar arasında olan tek bir şirketin bile bulunmaması buna en iyi örnek. Başka bir şekilde ifade edecek olursak, listenin ilk 7 sırasında yer alan şirketler, listenin toplam değerinin %81'ini oluşturuyorlar ve hepsinin değeri 450 milyar doların üstünde. Bu şirketler arasında ABD merkezli Apple, Alphabet, Amazon, Microsoft ve Facebook'un yanı sıra, Çin merkezli Alibaba ve Tencent yer alıyor.

Bu durum; Apple, Amazon, Microsoft ve Alibaba gibi devlerin arasında yer alabilecek bir teknoloji şirketi meydana getirmenin ne kadar zor olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Ancak günümüzün iş dünyasında hızlı bir şekilde değişen dengeler, bu şirketlerle boy ölçüşebilecek bir şirket oluşturma olasılığının yüksek olmasını sağlıyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir