Dünyada ve Türkiye'de en çok hayali kurulan meslekler

Remitly, dünyada en çok kurulan meslekleri açıkladı. Listede Türkiye'ye dair detaylar da bulunuyor.

ABD merkezli finansal hizmetler şirketi Remitly, yakın zaman önce, dünyada en çok hayali kurulan mesleklerin ne olduğunu ortaya çıkaracak bir araştırma gerçekleştirdi. Ekim 2021 ile Ekim 2022 tarihleri arasında Google üzerinden "nasıl olunur..." sorgusuna dayanarak gerçekleştirilen araştırma, dünyada ve Türkiye'de en çok hayali kurulan mesleklerin hangileri olduğunu gözler önüne serdi. 

En çok aratılan soru: "Nasıl pilot olunur?"

Dünyada en çok ilgi gören 20 mesleğin listelendiği araştırmanın bulgularına göre listenin ilk beş sırasında yer alan meslekler şu şekilde; pilot, yazar, dansçı, YouTuber, girişimci. Dünya çapında, meslekler arasında en çok "nasıl pilot olunur" sorusunun aratıldığını görüyoruz. Pilot olmak isteyen kişilerin sayısı küresel çapta 930 bin 600 arama hacmine sahipken ikinci sırada yer alan yazarlık için bu sayı 801 bin 200. "Nasıl dansçı olunur" sorgusu ise dünya genelinde 278 bin 720 arama ile listenin üçüncü sırasında yer alıyor. 

en-cok-hayali-kurulan-meslekler-1

En çok "nasıl pilot olunur" araması yapan ülkeler arasında Kanada, ABD, İngiltere ve Avustralya yer alıyor. Ayrıca, pilotluk mesleğinin tam 25 ülkede ilk sırada yer aldığını belirtmekte fayda var. 2'nci sırada yer alan yazarlık mesleğinin ise en çok Hindistan, Yeni Zelanda ve Güney Afrika'da aratıldığını görüyoruz. Listenin üçüncü sırasında yer alan dansçılığın ise özellikle Nijerya ve Gana'da aratıldığı karşımıza çıkıyor.

Türkiye'de en çok hayali kurulan meslek oyunculuk

Türkiye'deki tabloya baktığımızda, en çok hayali kurulan mesleğin oyunculuk olduğunu görüyoruz. Türkiye'nin yanında Avusturya'da da oldukça ilgi gören oyunculuk, 176 bin 180 arama ile küresel çapta en çok hayali kurulan 6. meslek oluyor. Araştırma sonucu elde edilen verilere baktığımızda ise, Lübnanlıların en çok "nasıl komedyen olunur" sorgusunu, Çin vatandaşlarının ise "nasıl diyetisyen olunur" sorgusunu arattığı karşımıza çıkıyor. Bunun yanında, Asya ülkelerinde ise en çok hayali kurulan meslekler arasında, şair, yazar, diyetisyen ve influencer geliyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir