Dünyaca Ünlü Portre Mona Lisa Hayat Buldu

Mona Lisa tablosu, dünyanın en ünlü dahilerinden Leonardo da Vinci tarafından 16. yüzyılda yapılmış ve günümüzün en değerli tabloların biri ve şimdi de yapay zeka araştırmacıları tarafından canlandırıldı. Böylece, portrede modelin başı, gözleri ve ağzı hareket edebiliyor.

Herkesi yapay zeka teknolojisinin bu radde yükselişi düşündürse de çalışma, Samsung'un Moskova'daki yapay zeka araştırma laboratuvarında Skolkovo Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ile birlikte itinayla yürütüldü.

Çalışmanın kısmen de olsa olumlu sonuçlanabilmesi için öncesinde, algoritmalar, YouTube'dan toplanan 7.000 veri üzerinde eğitildi.

https://www.youtube.com/watch?v=PT9R0jqxs5g
Gevul News

Elbette ki sonuçlar şimdilik mükemmel değil, ama bu yalnızca bir başlangıç. Konu ile ilgili Arxiv'de bulunan Samsung AI Center tarafından yayınlanan bir makalede, bir kişinin yüzünün yalnızca tek bir görüntüsünü kullanarak, yüzün hareketli ve konuşmasını göstermek için bir video oluşturulabildiği paylaşılıyor.

Mona Lisa'nın yukarıdaki görüntülerini oluşturmak için sizce nasıl bir teknolojiden faydalanılmış olabilirler? Temelde, her biri farklı sonuçlar veren üç farklı kaynak video kullanıldı. Araştırmacılar görüntülerde gerçekçiliği yakalamak içinse Çekişmeli Üretici Ağlar (Generative Adversarial Network) algoritmasından yararlandı.

2014 yılında Ian Goodfellow ve çalışma grubu tarafından NIPS konferansında tanıştığımız ve gelecekte adını daha sık duyacağımız bu algoritma( Çekişmeli Üretici Ağlar - Generative Adversarial Network) yapılan bir karalamayı gerçek resime, bilinen bir tabloyu gerçek bir manzaraya, yaptığınız bir tanımlamayı detaylı bir görsele dönüştürebiliyor.

Medium yazarı Meltem Atay'ın yazısından edindiğimiz bilgilere göre çekişmeli üretici ağların çalışma algoritması ise şu şekilde: Üretici ağ klasik bir otokodlayıcı gibi çalışarak verisetinin dağılımına uygun yeni resimler üretirken ayırt edici ağ ise üretilen resimleri ayırt etmeye çalışır. Diğer bir deyişle, girdi olarak kullanılan veriyi farklı bir olasılık dağılımı ile eşleştirerek ‘yeni’ veriler oluşturmaya çalışır. Eğer girdi bir resim ise, resimdeki piksel değerlerinin farklı kombinasyonlarını oluşturmaya çalışır. Bu farklılık, girdi olarak verilen görüntü ile sağlanır.

Çalışma prensibini bir kenara bırakalım, araştırmacıların klasik portreleri canlandırmak için geliştirdikleri bu uygulamayı, kim ne düşünürse düşünsün bu şekilde görmek gerçekten inanılmaz!

Kaynaklar; BBC News, Medium.

Kariyer
istegelsin marketleri "karşılaştırmaya" aldı

istegelsin, diğer marketlere karşı avantajlı fiyat stratejisini öne çıkaran rekabetçi bir reklam kampanyası başlattı.

Bunlar İlginizi Çekebilir