Dükkandan Bir Şey Çalmadan Önce Hırsızları Tespit Eden Yapay Zeka

  • Tokyo merkezli VAAK isimli girişim, mağazalardan bir şey çalmadan önce hırsızları tespit eden “VAAKEYE” adlı yapay zeka tabanlı bir yazılım geliştirdi.
  • 100 bin saatten fazla gözetim verisi kullanılarak eğitilmiş olan bu yapay zeka, huzursuzluk, asabiyet ya da gerçekleşmek üzere olan bir hırsızlığı işaret edebilecek diğer şüpheli hareketler için dükkandaki insanları inceler.
  • Bu yapay zeka sistemi, 12 Aralık 2018 tarihinde faaliyete başladığından bu yana yedi hırsızı tespit etti ve o zamandan beri, hırsızlık olayları %75'ten daha fazla oranda düşüş gösterdi.
  • Şu anda Tokyo'daki birkaç düzine mağazada test edilen teknolojinin, üç yıl içerisinde, Japonya'daki 100 bin lokasyonda kullanılmaya başlanacağı tahmin ediliyor.
  • İlgili Yazı: OpenAI, Kullanıma Sunmanın Çok Tehlikeli Olduğunu Düşündüğü Bir Yapay Zeka Geliştirdi

Artık yavaş yavaş her alanda kullanılmaya başlanan yapay zeka sayesinde Japonya'da yeni bir alışveriş teknolojisi meydana getirildi. Design Taxi'nin yaptığı habere göre, Tokyo merkezli VAAK isimli bir girişim, mağazalardan bir şey çalmadan önce hırsızları tespit ettiğini iddia ettiği “VAAKEYE” adlı yapay zeka tabanlı bir yazılım geliştirdi. Bu yazılım, potansiyel suçluları suç işlemeden önce tespit eden psişik bir teknolojiyi anlatan ve ünlü aktör Tom Cruise'un başrolde yer aldığı "Azınlık Raporu" isimli filmden çıkmış gibi görünüyor adeta.

https://youtu.be/U3sxhm9Eqsc

100 bin saatten fazla gözetim verisi kullanılarak eğitilmiş olan bu yapay zeka, huzursuzluk, asabiyet ya da gerçekleşmek üzere olan bir hırsızlığı işaret edebilecek diğer şüpheli hareketler için dükkandaki insanları inceler. Yapay zeka yazılımı, bir kişinin davranışlarının yanı sıra, kıyafetleri, hava durumu ve suç görülme oranını içeren 100'den fazla özelliği de tarar.

https://pazarlamasyon.com/iki-fiyatlandirma-yapay-zekasi-birlik-olup-insanlari-kazikladi/

VAAKEYE potansiyel bir hırsızı hemen yakalamak yerine, bu şüpheli kişiyi uyarmaları için dükkan personeline akıllı telefon uyarıları gönderir. Daha sonra bir çalışan, henüz gerçekleşmemiş bir suçu işlemekle suçlamak yerine, yardıma ihtiyacı olup olmadığını sormak için bu şüpheli kişiye yaklaşır. Şüpheli kişiye yaklaşıldığında, hırsızlık yapma ihtimalinin azalması muhtemeldir. Buradaki kilit nokta, hırsızları yakalamak değil, hırsızlıkların gerçekleşmesini önlemektir ve bu sistem, bunu başarmak için etkileyici bir sicile sahip gibi görünüyor.

https://youtu.be/VV85gx875gY

Japonya merkezli IT Media isimli internet sitesinin belirttiğine göre, bu yapay zeka sistemi, 12 Aralık 2018 tarihinde faaliyete başladığından bu yana yedi hırsızı tespit etti. Bununla birlikte o zamandan beri, hırsızlık olayları %75'ten daha fazla oranda düşüş gösterdi. Aynı zamanda VAAKEYE, Yokohama şehrinde bulunan bir marketten şapka çalan 80 yaşındaki bir adamın tutuklanmasını da sağladı.

2017 yılında geliştirilmeye başlanan bu yapay zeka yazılımı, şu anda Tokyo'daki birkaç düzine mağazada test ediliyor. Önümüzdeki üç yıl içerisinde, Japonya'daki 100 bin lokasyonda bu teknolojinin kullanılmaya başlanacağı tahmin ediliyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir