Disney'den, aktörleri gerçekçi bir şekilde yaşlandırabilen yapay zekâ: 'FRAN'

Disney Research, aktörleri rahatlıkla son derece gerçekçi bir şekilde yaşlandırabilen veya gençleştirebilen yapay zekâsı 'FRAN'i tanıttı.

Disney'in, geniş medya ve eğlence sağlayıcılarını güçlendirmek için bilimsel ve teknolojik yenilikler geliştiren kolu Disney Research, film ve animasyonlar için geliştirdiği projelerle öne çıkıyor. Yakın zaman önce ise firma, görsel efekt tarafına odaklanarak özel bir yapay zekâ geliştirdi. Görsel efektler ile oyuncuları gerçekçi bir şekilde gençleştirmenin veya yaşlandırmanın oldukça zor olduğu çağımızda Disney Research, “FRAN” adını verdiği yapay zekâ destekli teknoloji ile aktörleri rahatlıkla yaşlandırabiliyor ya da istenirse gençleştirebiliyor.

Haftalar süren gençleştirme / yaşlandırma çalışmalarının sonu geliyor!

Görsel efektler ile aktörleri yaşlandırmak ve gençleştirmek, sinemada halihazırda kullanılan bir teknolojiydi. Disney Research ise “FRAN” adını verdiği yapay zekâ destekli teknoloji ile istenmeyen görüntü bozukluklarını ortadan kaldırdıklarını ve altyapıyı çok daha efektif hale getirdiklerini açıkladı. Ayrıca “FRAN” sayesinde haftalar süren gençleştirme / yaşlandırma çalışmalarına artık gerek kalmayacak. Yani yapım şirketlerinin bu teknoloji sayesinde büyük bir zaman kazancı sağlayacaklarını söylememiz mümkün. 

Ticari kullanıma hazır olarak öne çıkarılan Disney Research imzalı teknoloji, binlerce yüz görüntüsünden oluşan devasa bir veri tabanına sahip. Bu sayede FRAN, yüzün her bir bölümünün nasıl gençleşmesi veya yaşlanması gerektiğini anlayabiliyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir