Dijitalleşme 2022’de de başrolde olacak

Contactplus İletişim Hizmetleri Ajans Başkanı Orkide Gökhan ile ajansın pandemi gölgesinde geçen 2021 yılını, 2022 yılına dair öngörülerini ve gelecek planlarını konuştuk.

Contactplus İletişim Hizmetleri, 2022'de dijitale yoğunlaşarak özellikle reklam tarafında büyümeyi sürdürmeyi ve daha yaratıcı projelerin altına imza atmayı hedefliyor.

Contactplus İletişim Hizmetleri Ajans Başkanı Orkide Gökhan ile ajansın pandemi gölgesinde geçen 2021 yılını, 2022 yılına dair öngörülerini ve gelecek planlarını konuştuk.

Contactplus İletişim Hizmetleri olarak farklı sektörlerden geniş bir müşteri portföyüne sahibiz. Medya iletişimi, marka itibar yönetimi, dijital strateji danışmanlığı ve yenilikçi çizgi altı reklam tasarımları gibi yeni nesil iletişim çözümleri sunuyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz 360 derece iletişim çözümleriyle online ve offline medyaya yönelik stratejiler üretmeyi sürdürüyoruz.

Dijital PR ve Influencer Marketing’in önemi artmaya devam edecek

Faaliyet gösterdiğimiz sektör, başlangıcından bugüne dek sürekli değişim geçiren bir yapıda. Teknoloji ve teknoloji trendleri her sektörde olduğu gibi iletişim sektörünün de pratikleri ve iş yapış şekillerini değiştirmeyi sürdürüyor. Fakat en büyük değişimin dijitalleşme ile gerçekleştiğini ve dijital PR’ın 2021’e damga vurduğunu söyleyebilirim.

Değişen günümüz iletişim dünyasında influencerlar artık iletişimin ve markaların pazarlama stratejilerinin en önemli parçalarından biri haline geldi. Influencerların attıkları bir tweet, paylaştıkları bir fotoğraf, çektikleri kısa bir video veya yazdıkları metinler gündemi belirleyebiliyor. Influencer marketing geliştikçe, markalar da bu potansiyelin ayrımına varıyor ve influencerların oluşturduğu içerikleri önemli bir kaynak olarak stratejilerine entegre ediyorlar.

Konvansiyonel medya da sosyal medyaya adapte oldu

Sosyal medya ve dijital platformların ortaya çıkmasından önce iletişim tek yönlü bir doğrultuda seyrediyordu. Hem verdiğiniz mesajlar hem de medya kuruşları olan ilişkiler de statik bir süreçte ilerliyordu. Bugün ulaşılmak istenen medya mensuplarına ulaşım kanalları çeşitlendi. Medyanın dönüştüğü bu süreçte kuşkusuz medya kuruluşlarıyla olan iletişim de boyut değiştirdi.

Bu süreçte konvansiyonel medya da sosyal medyayı kendi yayınlarının bir parçası olarak görmeye ve kullanmaya başladı. Gazeteciler, basın yayın organlarının yanı sıra kendi sosyal medya hesapları üzerinden de anlık içerikler paylaşıyorlar. Bu içerikler de tıpkı influencerların paylaştığı içerikler gibi hızla yayılabiliyor.

Dijitalleşme, 2022’de de başrolde olacak

2022’de dijitalleşme tüm kurumların gündemlerinin ilk sırasında yer almaya devam edecek. Biz dijitalleşme sürecini en başından itibaren uzun soluklu bir projeksiyonla planlamıştık. Bu sebeple bu dönüşüm bizler için çok kolay oldu. “Geleneksel iletişim süreçlerinin yanında müşterilerine yenilikçi reklam tasarımları ve dijital pazarlama hizmetleri sunan kurumların sektörün geleceğini şekillendireceğini düşünüyorum.

TV, gazete ve dergi ile sınırlı olan mecralar dijitalin olanaklarıyla gün geçtikçe artıyor. İletişim yöntemlerinin de değişen bu yapı ile değişmesi oldukça normal. İşimiz gereği çok sayıda medya kuruluşu ve medya mensubuyla iletişimde olmayı sürdürüyoruz, doğru bir iletişim yaklaşımı belirledikten sonra tüm koşullar değişse de sağlıklı ve kesintisiz bir iletişim sürecinin sürdürülebileceğine inanıyorum.

Esnek iş modellerine adapte olanlar kazanacak

Kariyerimin başlarında pek çok farklı projenin içinde yer almış olmam sayesinde, iletişimin her alanına dokunarak, farklı deneyimler yaşama ve müşteri serüvenlerini farklı açılardan gözlemleme olanağım oldu. Farklı projeler içinde yer almam sebebiyle esnek iş modellerine adapte olabilen bir ekibin gerekliliğine inanıyorum. Bu esnek yapının en belirgin özelliğinin ise tüm iletişim mesajları ve stratejilerinin; PR, dijital, reklam ayrımı yapmaksızın, tek bir paralelde ilerlemesi yönünde olması gerektiğini düşünüyorum.

Teknolojik olanakların değişmesiyle birlikte artık yüz yüze gerçekleştirilebilecek birçok aksiyon dijital olarak çözülebiliyor. Tüm iş süreçlerinin online olarak yürütülmesi ve uzaktan çalışmak birçok şirket ve çalışana yeni yetenekler kazandırdı. Biz de bu duruma çok kısa sürede adapte olduk ve ekip olarak verimliliğimizden hiçbir şey kaybetmedik. 

İş süreçlerin dijitalden yönetilmesini sağlayan bu sistemin önümüzdeki dönemde de kısmen kullanılmaya devam edeceğini düşünüyorum. Müşterilerimizin birçoğunun da bu sisteme kısa sürede entegre olduğunu gözlemledik. Önümüzdeki dönemde rutin toplantılar gibi görüşmelerin video konferans sistemleri aracılığıyla yapılacağını öngörüyorum. Teknoloji,  bizlere her geçen gün daha gelişkin olanaklar sunuyor, ardımızda bıraktığımız dönemin en büyük kazanımlarından birinin de bu olduğunu düşünüyorum. 

Dijitale yoğunlaşarak reklam tarafında büyüyeceğiz

2022’de “Yeni nesil dijital iletişim üssü” olma hedefiyle hareket ederek, medya iletişimi, marka itibar yönetimi, yenilikçi çizgi altı reklam tasarımları ve dijital pazarlama stratejilerimizle danışmanlık sunduğumuz markaların iletişim dilini oluşturmayı sürdüreceğiz. 

Tüm bu faaliyetlerimize paralel olarak yurtdışındaki iş ortaklarımız aracılığıyla müşterilerimize uluslararası alanda da hizmet sunmaya devam edeceğiz.  Önümüzdeki dönemde bir yandan yurtdışı ile bağlantılarımızı güçlendirirken, bir yandan da mevcut müşterilerimizle günü yakalayan işler yapmaya devam edeceğiz.

2022, dijitale yoğunlaşarak özellikle reklam tarafında büyümeyi sürdüreceğimiz ve daha yaratıcı projelerin altına imza atacağımız bir yıl olacak.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir