Deneyimsel Mağazacılığı En İyi Uygulayan 6 Marka

  • Bu yazımızda sizlerle deneyimsel mağazacılığı en iyi uygulayan perakende markalarından altı tanesini paylaştık.
  • Yazıda yer verdiğimiz mağazalar; eğlence, hikaye anlatımı ve özgünlüğü de alışveriş deneyiminin içine katarak bir satın alma noktası olmanın yanı sıra, bir pazarlama kanalı olarak da konumlanıyorlar.
  • İlgili Yazı: Perakendeciler, Stok Takibi İçin Yapay Zeka ve Robotlardan Nasıl Yararlanıyorlar?

Online alışverişin yükselişi, fiziksel mağazaların arka planda kalmalarına neden oldu. Sonuç olarak da fiziksel mağazalar, varlıklarını sürdürebilmek için dönüşmek zorunda kaldılar. PSFK'in bu konuda paylaştığı bilgiye göre, New York'ta bulunan birçok perakende mağazası, -sattıkları ürünler kadar önemli olan- sundukları deneyimlerin yanı sıra, müşteri güvenini inşa etmek ve duygusal bir bağ meydana getirmek için ilham verici ortamlar yaratıyor.

Bu mağazalar; eğlence, hikaye anlatımı ve özgünlüğü de alışveriş deneyiminin içine katarak bir satın alma noktası olmanın yanı sıra, bir pazarlama kanalı olarak da konumlanıyorlar. PSFK birkaç gün önce paylaştığı bir yazıda, bu alanda öne çıkan ve müşterilerine dinamik ve unutulmaz perakende deneyimleri yaşatan 5 perakende şirketini sıraladı.

CAMP

CAMP isimli markanın bu oyuncak mağazası, yaz kampına gitme hissini yeniden yaratmak için ürünleri, oyunları ve medyayı bir araya getiren bir "aile deneyimi mağazası" olarak tasarlanmış. Mağazanın her bölümü, sanat, el sanatları ya da yemekhane gibi farklı bir kamp etkinliğine ayrılmış. Mağaza günde birkaç kez çeşitli etkinliklere ve aktivitelere ev sahipliği yapıyor ve ailelerin birlikte oynaması ve keşfetmesi için bir toplanma yeri olarak hizmet vermeyi hedefliyor.

Casper Dreamery

Casper Dreamery, sadece Casper yataklarını tanıtmakla kalmayıp aynı zamanda şirketi bir uyku markası olarak da konumlandıran eğlenceli bir aktivasyondur. "Şekerleme odası", konukları Casper ürünleriyle döşenmiş dokuz uyku köşesinden birinde 45 dakikalık bir şekerleme yapmaya davet ediyor.

Gentle Monster

Koreli gözlük markası Gentle Monster'ın New York'ta bulunan amiral gemisi mağazası, yıldızlar arası seyahat hissi uyandıran sürükleyici bir deneyim sunmak üzere tasarlanmış. Büyük bir medya duvarı içeriye bakmak için yoldan geçen insanların aklını çelerken, çeşitli sanatçılar ile yapılan iş birliği sonucunda meydana getirilen bir dizi kinetik heykel ve yerleştirme ise alışveriş yapan insanların galeriye benzeyen mekanla ilgilenmeye teşvik ediyor.

Burrow House

Yüksek kaliteli, doğrudan tüketiciye yönelik mobilya perakendecisi Burrow'un yeni açılan galerisi Burrow House, bir başka doğrudan tüketiciye yönelik markanın deneyimlerinin sosyal olarak paylaşımını destekleyerek pazara bağlanma girişimini yansıtıyor. Burrow House, ziyaretçilerini küçük sinema odasında vakit geçirmeye ve sosyal medya kanallarına bağlanabilen etkileşimli bir GIF üreticisi ile eğlenmeye davet ediyor.

The North Face Prototype

Perakende şirketinin New York'un Brooklyn bölgesinde yer alan birinci sınıf perakende mağazası konsepti, sanatsal, müzikal ve yemek pişirme etkinliklerine ev sahipliği yapan mağaza içi bir etkinlik alanıyla bölge halkı ile bağ kurmak amacıyla hizmet veriyor. Ürünler, çevredeki müşterilerin zevklerini ve ihtiyaçlarını yansıtacak şekilde düzenlendi ve North Face, müşterilerin en çok ilgisini çeken yerleştirmeleri ve ürünleri ısı haritalandırması aracılığıyla tespit ederek ürün yelpazesini aydan aya değiştirecek.

Starbucks Reserve Roastery

Starbucks’ın, New York'ta yer alan 23 bin metrekarelik göz kamaştırıcı mağazası, en üst düzeyde sürükleyici bir kahve deneyimi sunmak üzere tasarlandı. Kahve çekirdekleri mağaza içerisinde kavruluyor. Bununla birlikte kahve çekirdeklerinin kavrulduğu bakır kavurma siloları ve kavrulmuş kahve çekirdeklerinin bu silolardan kahve barlarına taşınmasını sağlayan, tavanda yer alan tüpler, mağazaya gerçekten özgün bir hava katıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir