Deepfake İle Drag Queen Sahne Gösterileri Düzenlendi

Shirley Bassey'in şarkılarını söyleyen deepfake ve yapay zeka teknolojisi ile geliştirilen bir drag queen gösterisi şu sıralar Youtube üzerinden yayınlandı. Yapay zekada çığır açan bir dijital seri olarak nitelendirilen gösteri Jake Elwes isimli sanatçıya ait. Jake Elwes’in etkileşimli çevrimiçi çalışması Zizi Show, queer kültürünün ve yapay zekanın algoritmaları, felsefesi ve etiğinin keşfedilişi olarak tanımlanıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=Tzbm-cedKls

The Zizi Show'u yaratmak için 13 gerçek drag sanatçılarıyla çalışan Elwes onların davranışlarını analiz ederek sahne performansını tasarladı. Ayrıca Elwes sanal şovda görülen her şeyi, en son makine öğrenimi ve deepfake teknolojisi kullanarak oluşturdu. Şov, EIF ve Edinburgh Üniversitesi tarafından geleceğin festival deneyimlerinin neye benzeyebileceğini ve teknolojinin modern yaşamı nasıl hem yansıttığını hem de şekillendirdiğini incelemek için bir pilot proje olarak görevlendirildi.

Zizi Show, izleyicileri bir deepfake drag artisti ve izleyecekleri performansı seçmeye davet ediyor. Dijital bedenler sanal sahne boyunca hareket ediyor  ve izleyiciler onları oluşturmak için kullanılan yöntemleri ortaya çıkartmak için farklı yapay zeka kimlikleri arasında geçiş yapabiliyor.

https://pazarlamasyon.com/tom-cruise-deepfakeleri-teknolojinin-simdi-ne-kadar-gelistigini-ve-gercekci-bir-hal-aldigini-gosteriyor/

Koronavirüs salgınından sonra, dijital arayüzlere her zamankinden daha fazla bağımlı olduğumuz şu günlerde sanatçıların onlarca yıldır üzerinde çalıştıkları ilgi alanları dijitalleşme ile beraber ana akım haline geldi. Birdenbire, hayatımızın teknolojiyle iç içe geçme şekli ve onu etkileme becerimiz, merkezi bir mesele haline geldi. Dolayısıyla bu durum bu tarz deneyimlerim gelecekte hiç olmadığı kadar çevremizde var olacağına işaret ediyor.

Kariyer

Bunlar İlginizi Çekebilir