Dardanel uzmanlığıyla ve inovasyonla büyümeye devam ediyor

Dardanel Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Yüce Kaner Atalay’a, Dardanel’in geniş ürün yelpazesinden son dönemdeki pazarlama stratejilerine, Somer Şef ile gerçekleştirdiği yeni reklam kampanyasından gelecek dönem hedeflerine kadar birçok konuda sorularımızı yönelttik.

Dardanel Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Yüce Kaner Atalay ile Dardanel’in geniş ürün yelpazesinden son dönemdeki pazarlama stratejilerine, Somer Şef ile gerçekleştirdiği yeni reklam kampanyasından gelecek dönem hedeflerine kadar birçok konuda konuştuk.

Dardanel'in DNA'sında sağlıklı ve yenilikçi ürünler geliştirmek var 
Doğal ve sağlıklı beslenme pandemi öncesinde başlayan global bir trend. Covid-19 ile birlikte “güçlü bağışıklık” söyleminin artması, ton balığı ve deniz ürünlerine talebi arttırdı. Dardanel Ton, pandemi sürecinde hanelere lider marka olarak en çok giren ton balığı oldu. Dardanel olarak bu süreçte iletişimimizi, ürünlerimizin sağlığa faydalarını anlatmaya odakladık. Dardanel’in marka DNA’sında sağlıklı ve yenilikçi ürünler geliştirmek var. İyi beslenmeyi ön plana çıkarırken, yeni ürün çalışmalarımıza da hız verdik. 

En yeni ürünümüz dört seçenekli sushi markamız: "Sushida"
Dardanel Ton, grubumuzun amiral gemisi durumunda. Ton balığında zeytinyağlı, ayçiçek yağlı, acılı, light ve ekonomik ürün seçeneklerimiz var. Ton filetodan oluşan Gurme ürünümüzü ise cam kavanozda sunuyoruz. Paketinden çıkan çatal sayesinde pratik şekilde tüketilebilen sağlıklı ton balığı içeren Aç Ye serimizin, kinoalı, kuskuslu, mısırlı, fasulyeli, pilavlı, 4 tahıllı ve makarnalı olmak üzere 7 çeşidi bulunuyor. Küçük Balıklar kategorisinde ise Çanakkale sardalyasının yanı sıra uskumru ve Karadeniz hamsisi yer alıyor. Sızma zeytinyağlı Norveç somon, taze balıktan özel olarak üretiliyor. Soğutulmuş deniz ürünleri kategorisinde; levrek çorba, yengeç surumi, somon füme, somon marine, siyah havyar, kırmızı havyar ve somon havyar gibi seçkin lezzetler sunuyoruz. Dondurulmuş ürünlerimizi ise dört gruba ayırıyoruz. Denizden Doğal Lezzetler; jumbo karides, çim çim karides, uskumru fileto, somon dilim, haşlanmış karidesten oluşuyor. Çıtır Pane Lezzetler’de midye tava, kalamar tava, fish fingers, çıtır sardalya, mezgit pane, çedarlı mezgit pane bulunuyor. Deluxe serimizde somon steak, balık şiş gibi Skinpack ambalajlı ürünlerimiz, Kolay Pişir’de ise 8 dakikada hazırlanabilen dört farklı lezzet yer alıyor. 2005’te üretimine başlanan Mr. NO sandviçlerimiz de, paketli hazır sandviç olarak yeni bir tüketim alışkanlığı oluşturdu. En yeni ürünümüz ise, dört farklı seçeneği bulunan, paketli sushi markamız Sushida.

Yenilikçi bakış açımızı farklı ürün kategorilerine taşımayı sürdüreceğiz 

Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de sağlıklı beslenme trendi yükselişte. Bu durum, balık ve deniz ürünleri sektörünü de pozitif etkiliyor. Ton balığı ve dondurulmuş deniz ürünleri; marketten alınıp kolayca ulaşılabilen,  kaliteli, sağlıklı, en doğal protein kaynağı. Bu noktada Türkiye’nin 1 numaralı tercihi Dardanel Ton. Ülkemizde ton balığı tüketim alışkanlıklarını geliştirmek için farklı tarifler ve lezzetler üzerinde çalışıyoruz. Özellikle çalışan kesim, kısa zamanda hazır olabilecek sağlıklı öğünler arıyor. Bu noktada onların ihtiyaçlarına; Aç Ye ve Kolay Pişir gibi pratik ürün serilerimizle yanıt veriyoruz. Ayrıca Mr. NO sandviçlerimiz de her an her yerde tüketebilecekleri taze ve çok lezzetli bir seçenek. Son olarak, Sushida ile Türkiye’de ilk kez 7 gün raf ömrüne sahip paketli sushi çıkardık. Sushi, tüm dünyada sevilen, son yılların en popüler ve sağlıklı yiyeceği. Biz de Sushida ile tüketicilerimize, restorana gitmeye gerek kalmadan, parkta, ofiste, evde her yerde sushi keyfi sunduk. İnovasyon, Dardanel’in DNA’sında var. Yenilikçi bakış açımızı ve tecrübemizi, farklı ürün kategorilerine taşımayı sürdürüyoruz.

Hedefimiz Dardanel'in uzman marka olarak konumlandırılmasını güçlendirmek
Marka yüzümüz Somer Sivrioğlu ile yıl boyu devam edecek bir reklam kampanyası yürütüyoruz. Genel olarak kampanya ile hedefimiz; Dardanel’in sağlıklı, besleyici ve çok lezzetli balık ve deniz ürünlerinde uzman marka olarak konumlandırmasını güçlendirmek. Sağlıklı beslenme ve iyi yaşam markası Dardanel’in; ton balığından donmuş ve soğutulmuş, kalitesi yüksek, katma değerli deniz ürünlerine uzanan uzmanlığına vurgu yaptık. Bu kampanyada; pratik ve lezzetli tariflerle, sağlıklı ve iyi beslenmenin bir parçası olan ton balığını kullanım alışkanlığını geliştirmeyi ve yeni kullanıcılar kazanmayı hedefledik. Yıl boyu sürecek kampanyamızda Somer Şef’in uzmanlığıyla lezzetli tarifler sunarken, Dardanel’in deniz ürünlerindeki uzmanlığını ön plana çıkardık. Somer Şef’li kampanyamız çok sevildi ve beğenildi. Olumlu tepkiler alıyoruz ve satışlarımızda büyümeler görüyoruz. Somer Şef’in Dardanel ürünleriyle hazırladığı tarifleri Dardanel.com.tr ve Dardanellezzeti.com adreslerinde paylaşıyoruz.

Yeni üretim hattı yatırımlarına ağırlık veriyoruz 
Dardanel grubu, son iki yıldır Ar-Ge çalışmalarına ve yeni üretim hattı yatırımlarına ağırlık veriyor. 25 milyon dolara ulaşan bir yatırımdan söz ediyoruz. Hem mevcut ürünlerimizde iyileştirmeler yapıyoruz hem de yeni kategoriler üzerinde çalışıyoruz. Son dönemde Dardanel Ton’lu Aç-Ye serimize odaklanıp tüketici ihtiyaçlarına uygun yenilikler yapıyoruz. Deniz mahsullü Kolay Pişir serimizi geçtiğimiz yıl tamamladık. Bu yıl farklı ürünler ekleyerek seriyi geliştiriyoruz. Kolay Pişir ile de tereyağlı karides, balık kavurma, karidesli kalamarlı pesto soslu / domatesli makarna gibi hazırlaması zaman alan ve bilgi gerektiren zahmetli ürünleri kolayca evde hazırlama imkanı sunuyoruz. Bizim için bu yılın en heyecan verici gelişmelerinden biri de Sushida oldu… Dardenia restoranlarımızda sushinin Türkiye’de hızlı bir yükselişte olduğunu görüyorduk. Ar-Ge birimimiz, tüketime hazır, paketli ve marketlerden alınabilecek sushi ürünleri üzerinde çalışıyordu. Bunun sonucunda 7 gün raf ömrüne sahip Sushida markasını lanse ettik. Dört farklı çeşidi olan Sushida, büyük ilgi görüyor. Kendi kategorisinin yaratıcısı olan Mr. No sandviçlerinin ürün çeşitliliği de hızla artıyor. Mr. No’nun alıştığımız lezzetlerinin yanı sıra Gurme, Fit ve Mega kategorilerinde farklı çeşitlerini de sunuyoruz. Geçtiğimiz yıl evcil hayvan mamasına da yatırım yapıldı. Jazzy markasıyla yüksek kalitede, tahıl içermeyen, protein deposu yaş mamalar lanse edildi. 

Başarı hikâyemizde kadın çalışanların emeğinin büyük bir payı var
Kadınlarımızın toplumsal yaşamda aktif rol oynaması ve ekonomide hak ettikleri yeri bulmaları için bizim gibi şirketlere büyük görevler düşüyor. Biz bu bilinçle hareket ediyoruz; kadın istihdamını destekliyoruz. Dardanel’in 38 yıldır yazdığı başarı hikâyesinde kadın çalışanların emeğinin büyük bir payı var. Bölgemizde binlerce kadına istihdam sağlamak, gelir yaratmak ve böylece hanelerine dokunmak, en büyük mutluluğumuz. Çalışanlarımızın yaklaşık yüzde 70’ini kadınlar oluşturuyor. Kadın gücüne verdiğimiz önemi futbola da taşıdık ve Çanakkale Dardanel Spor Kadın Futbol Takımını kurduk. Takımda,  çoğu Çanakkaleli 22 kadın futbolcu yer alıyor.

Beslenme trendlerinde öncü olmaya devam edeceğiz
Dardanel markasının güçlü konumunu, sağlıklı beslenme, yenilik, lezzet ve kalite eksenlerinde pekiştirmek, konserve balık ve deniz ürünlerinin faydalarını anlatarak tüketimi artırmak, mutfak kültürünün ve alışkanlıklarının parçası olmaya devam etmek için çalışmayı sürdürüyoruz. Orta vadede dünyadaki en büyük su ürünleri markalarından biri olmayı hedefliyoruz. Bunun için şirketimiz, ihracat coğrafyasını her geçen gün genişletiyor. Ar-Ge çalışmalarına da büyük önem veriyoruz. Ailelerin ve bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeni ürünler geliştiriyoruz. Sağlıklı beslenme trendlerine öncülük eden bir marka olarak, iletişim kampanyalarımızla ton balığının sağlık için önemini anlatmaya devam edeceğiz.

Somer Sivrioğlu: “Herkes ton balıklı ve deniz mahsullü şef tabakları hazırlayabilir”
Dünya çapındaki yeme-içme trendlerine baktığımızda, balık ve deniz ürünlerine olan ilginin katlanarak arttığını görüyoruz. Bu eğilimler, Türk tüketicilerini de etkiliyor. Fakat ton balığını ya da deniz ürünlerini yemeklerde nasıl kullanacağını bilemeyen bir kesim de var elbette. Dardanel, bu noktada pratik ürünleriyle onların işini epey kolaylaştırıyor. Hem reklam filmlerimizde hem de Dardanel’in web sitesinde ton balığı ve deniz ürünleriyle farklı tarifler veriyoruz. Hali hazırda Dardanel ürünlerini kullanan bir şef olarak, hazırladığımız bu tariflerle balığın daha çok sevilmesi, tanınması ve tüketilmesini amaçladık. Herkesin bir şef gibi deniz mahsullü tabaklar hazırlayabilmesini istiyoruz. Bu anlamda Dardanel ile işbirliğimiz çok keyifli bir şekilde ilerliyor. Tüketicilerden güzel yorumlar alıyoruz. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir