Çöpe Giden Oyuncaklar 3D Baskı İle Geri Dönüşüyor

Daha önce Burger King'in plastik oyuncakları eriterek geri dönüştürdüğünü sizlerle paylaşmıştık. Şimdi de Fransız 3D baskı şirketi Dagoma, TBWA\Paris ile gerçekleştirdiği yeni kampanyasıyla çöpe gidecek ve atığa dönüşecek oyuncakları geri dönüştürüyor.

Plastikler, dünyada artık görmezden gelinemeyecek kadar ciddi bir sorun haline geldi. Buna rağmen insanlar plastik atıklar üretmeye devam ediyor. Bunlardan biri de plastik oyuncaklar. Kırılan ve eskiyen plastik oyuncaklar çöpe atılıyor. Örneğin Fransa’da her yıl 40 milyon kadar oyuncak çöpe gidiyor.

Dagoma, Operation Toy Rescue (Oyuncak Kurtarma Operasyonu) kampanyası ile çöpe gidecek ve atığa dönüşecek oyuncakları yeniden kullanılır hale getiriyor. Toy-Resue.com üzerinden eski oyuncakların ihtiyaç duyulan kısımları 3D yazıcı ile basılıyor. Böylelikle oyuncakların yenisini almak yerine tamir edebilme seçeneği sunuluyor ve uzuvları kopan, lastikleri çıkan ve bir köşeye atılan plastik oyuncaklar böylelikle çöpe gitmekten kurtarılıyor.

Kampanya kapsamında son 40 yılın en popüler oyuncakları modellenerek siteye ekilenmiş. Barbie bebeklerin kolları, Stormtrooper’ın kaskı gibi farklı oyuncakların yedek parçalarını sitede bulunuyor. Sitede mevcut olmayanlar ise kullanıcıların talebi üzerine modellemelerle gerçekleştiriliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=zmwUCaRnr74&feature=emb_logo
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir