Çocukların boğulmasına neden olabilecek peynir reklamı yasaklandı

Reklamın tehlikeli davranışlara teşvik ettiği yönünde 14 şikâyet alan Birleşik Krallık tabanlı Reklam Standartları Kurumu (ASA) peynir reklamını yasakladı.

Kendi üretimi olan peynir çeşidi ürünleriyle tanınan Dairylea markasının yakın zamanda yayınladığı üçgen peynir reklamına yasak getirildi. Reklamda iki kız çocuğunun baş aşağı dururken bir yandan da birisinin Dairylea markalı üçgen peynir yediği görülüyor. Bu davranışın boğulma tehlikesine yol açacağını öne süren şikayetler ASA'nın dikkatini Dairylea'nin reklamı üzerine yoğunlaştırdı.

14 izleyici Dairylea reklamının çocukları taklit etmeye teşvik edeceği gerekçesiyle ASA'ya şikâyetlerini ilettiler. İzleyiciler arasından bir kişi, reklamı izleyen 3 yaşındaki akrabalarının baş aşağı yemek yediğini belirtti.

cocuklarin-bogulmasina-neden-olabilecek-peynir-reklami-yasaklandi

Şikayetlerin ardından ASA çocukların reklamda izledikleri görüntüleri taklit edebilecekleri ve bu durumun tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirterek reklamın kaldırılması yönünde harekete geçti.

cocuklarin-bogulmasina-neden-olabilecek-peynir-reklami-yasaklandi

ASA'nın verdiği bu karar doğrultusunda reklam yayından kaldırıldı. Dairylea CEO'su Mondelez ASA'nın kararını üzüntüyle karşıladığını ve reklamın tek amacının ebeveynlerinin çocuklarına daha fazla özgürlük vermelerini teşvik etmek olduğunu belirtti. Mondelez bir şey yerken boğulmanın, vücut pozisyonlarıyla ilgisinin olmadığı bir çalışmaya atıfta bulundu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir