Clubhouse'da Neler Oluyor: E-ticaretin ve Perakendenin Geleceği

Bildiğiniz üzere Clubhouse'da her gün sayısız odalar açılıyor ve biz de bu odalarda konuşulan sektörel sohbetleri, her hafta sizlerle paylaşmak için  "Clubhouse'da Neler Oluyor" adlı bir seri hazırlamaya başladık. Geçen hafta serimizin ilk derlemesini sizlerle paylaşmıştık.

Bu hafta ise "Pandemi sonrası e-ticaret", "Pandemi sonrasında AVM'lere ne olacak?" gibi konuları kapsayan "E-ticaretin ve Perakendenin Geleceği" isimli yayında geçen ve değerli isimlerin moderatörlük ettiği, sektörel paylaşımlar sadece Clubhouse'da kalmasın dedik ve sizler için bir derleme oluşturduk.

Bu hafta "E-ticaretin ve Perakendenin Geleceği" yayınının moderatörlüğünü ise, Youtube'daki Yollarda TV isimli kanalından da tanıdığımız, aynı zamanda Figopara Co-Founder & CEO'su Koray Bahar ve yine Figopara Co-Founder & CTO'su Arman Eker, Onedio Founder & CEO'su Kaan Kayabalı ve Onedio Chair & CEO'su Demirhan Büyüközcü, Modacruz Founder & CEO'su Melis Güçtaş üstlendi. Odaya sonradan katılan FinTech Istanbul Co-Founderİhsan Elgin, Yemeksepeti CEO'su Nevzat Aydın ve Alkaş Consulting Chair Avi Alkaş gibi önemli isimler eşliğinde sektörel bilgiler ve öngörüler sunuldu.

Figopara Co-Founder & CEO'su Koray Bahar'ın sırayla yöneltmiş olduğu "Pandemi sonrası e-ticaret ve perakendeciliğin geleceği nasıl olur?" sorusuna ve yine Figopara Co-Founder & CTO'su Arman Eker'in  "Pandemi sonrası AVM'lere ne olacak?" sorusuna konuşmacılar sırayla yanıt verdi.

Pandemi sonrası e-ticaret kategorilerinden biri olan moda sektörünün, pandemiden olumsuz etkilendiğini belirten Modacruz Founder ve CEO'su Melis Güçtaş, bu olumsuzluğun sebebine; gelecek için belirsizliğin yarattığı huzursuzluk, dışarı çıkamamanın getirdiği "ne giydiğimizin önemi yok düşüncesi" gibi şeylerin etkili olduğunu söylüyor. Güçtaş aynı zamanda, pandeminin bir getirisi olarak evde geçirilen zamanın artması, spor giyim ve pijama gibi rahat tekstil ürünlerine olan talebi artırdı ve bu yüzden moda tekstil ürünlerine olan talebin azaldığını vurguladı.

Onedio Chair & CEO'su Demirhan Büyüközcü de pandemi sonrası durum için; e-ticaretin artacağını, fiziksel mağazaların satış odaklı olmak yerine "experience store" adı verilen deneyimleme mağazalarına dönüşeceğini söyledi. Örnek olarak ise, Nike markasının fiziksel mağazalarında, müşterilere basketbol oynamak için alan açması ve onlara deneyim sunmasını gösterdi. Bu sebeple e-ticarete olan ilgi pandemi sonrasında da devam edeceği görüşünde.

FinTech Istanbul Co-Founderİhsan Elgin, e-ticaretin üç alana bölüneceği görüşünde. Bunlardan ilki "super app" denilen günlük ihtiyaçlarımızı karşılayan aplikasyonlar ve sistemler. Bunlara Yemeksepeti ve Getir gibi uygulamalar örnek verilebilir. İkinci alan ise "content şirketler". Günümüzde içerik çok değerli bir kavram olduğu için içerik üretmek pazara entegre edilerek kullanılıyor. Üçüncü alan ise hepimizin alışık olduğu gibi "marketplace"'ler. Aynı zamanda Elgin, mikrokredilerin önem kazanacağı,  EVKUR gibi ödeme seçenekleri olan yapıların e-ticarette de yer almaya başlayacağı öngörüsünde bulundu.

Yayının sonlarına doğru katılan Yemeksepeti CEO'su Nevzat Aydın, pandeminin e-ticareti 10 yıl ileri taşıdığını söylüyor. Örnek olarak ise, Yemeksepeti'nin aylık 3 bin paketlemesinin 7 bine çıkmasını gösteriyor. Aslında bir bakıma yıllardır uğraştıkları şeyin hızlandırılmış bir biçimde karşılarına çıktığı görüşünde. Pandemi sonrasında ise bu talebin böyle devam edeceği ya da en azından pandemi öncesindeki rakamlara düşmeyeceğini söylüyor. Büyük isteklerinden biri ise, Yemeksepeti'ne bitcoin ile ödemeyi getirmek olduğunu söyleyen Aydın, ülkemiz muhasebe sisteminin henüz buna izin vermediğini belirtiyor.

Son olarak yayına katılan, alışveriş merkezi ve perakende danışmanlığı veren Alkaş Consulting Chair Avi Alkaş, herkesten farklı olarak fiziki mekanlardan vazgeçilmeyeceği görüşünde. Kültürümüzde kapalı çarşı geleneğinin olması, AVM'lerin yaşam merkezi haline gelmesi sebebiyle fiziksel mekanlardan vazgeçilmeyeceğini belirten Alkaş, pandeminin yıkıcı değil yapıcı bir gelişim olduğunu söylüyor.

Yaklaşık 3 buçuk saat süren bu keyifli yayının sonunda odaya alınan bazı kullanıcıların da e-ticaret ve perakende hakkındaki soruları kısaca yanıtlandı. Her hafta olduğu gibi önümüzdeki haftalarda da sizlerle Clubhouse serimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Bakalım haftaya Clubhose'da Neler Oluyor?

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir