Clubhouse Üçüncü Parti Yazılım Sebebiyle Yaşanan Veri İhlallerini Doğruladı

Geçtiğimiz günlerde Çinli bir Android geliştiricisi, şimdilik Androidlerde kullanıma sunulmayan popüler sesli sohbet uygulaması Clubhouse’un Android kullanıcıları için 3. parti yazılımını hazırladı. GitHub üzerinden paylaşılan yazılım üzerinden dileyenler Clubhouse' taki ses dosyalarını dinleyebiliyorlardı. Kapalı odalar da dahil olmak üzere ses dosyalarını yayınlayan geliştirici, Clubhouse'un güvenlik açıklarını bir kez daha sorgulattı. Geçtiğimiz hafta sonu boyunca yayın yapan geliştirici böylelikle veri ihlallerini de gözler önüne serdi.

https://pazarlamasyon.com/clubhouse-ne-kadar-guvenilir/

Bu olayın üzerine bir Clubhouse sözcüsü Bloomberg'e yaptığı açıklamada yeni başlayan hizmetle ilgili güvenlik endişelerini artırdığını doğruladı. Birden fazla odanın veri ihlallerinden etkilendiğini ve ihlalin arkasındaki kullanıcının Clubhouse'tan kalıcı olarak yasaklandığını dile getirdi. Bu olayın yeniden tekrarlanmasını önlemek için de güvenlik önlemlerini arttırdıklarını söylerken detay bilgi vermekten kaçındı.

https://pazarlamasyon.com/clubhouse-cinde-yasaklandi/

Stanford İnternet Gözlemevi'nin başkanı olan eski bir Facebook Inc. yöneticisi olan Alex Stamos, 12 Şubat'ta aynı güvenlik ihlalleri konusunda Clubhouse’da bir sohbet gerçekleştirmişti. Gözlemevi'nin ayrıca yayınladığı rapor; kullanıcıların Clubhouse kimlik numaralarının ve sohbet odası kimliklerinin düz metin olarak iletildiğini ve bu da teorik olarak dışarıdan bir gözlemcinin uygulamada kimin kiminle konuştuğunu bulmasına izin verebileceğini öne sürmüştü.

Olay, Clubhouse kullanıcılarının yalnızca davetli iOS uygulaması aracılığıyla yapılan görüşmelerde hassas bilgilerini paylaşırken dikkatli olmaları gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

Türkiye metaverse'e hazır mı? [Araştırma]

Kuantum Araştırma’nın Pazarlamasyon için gerçekleştirdiği “Metaverse Kavramı Araştırması”; toplumda ve işletmelerde metaverse kavramı konusundaki algıya ve bilgi düzeyine ışık tutuyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir