Clubhouse: Fad mi Olacak Yoksa Moda mı?

2020 yılında kurulan Clubhouse uygulaması (app) yeni yılda kullanılan ve popülerleşen bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazıda Clubhouse'un özelliklerini, kullanıcılara sunduğu faydaları ve bir ürün olarak Clubhouse uygulamasının geleceğini kısaca değerlendirmeye çalışacağım.

Clubhouse, hafta içi 21:00 sonrası ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle oluşan "sosyalleşememe" durumuna bir çözüm sunuyor. Cafe ve restoran gibi işletmelerin sadece "al götür" hizmeti verebiliyor olması da uygulamanın sunduğu çözümü önemli derecede etkiliyor. Clubhouse, iOS işletim sistemini kullanan cihazlarda hizmet vererek, kullanıcılara bir oda açmalarını ve odada sesli görüşme yapma imkanı tanıyor. Bu odalarda belirlenen bir konu üzerinde tartışılabiliyor. Moderatör özelliğinin olduğu uygulama sayesinde konuşmacıların yönetimi ve konuşmanın verimi artırılabiliyor. Kullanıcılar hem ilgi alanlarına yönelik açılan konuşmalara konuşmacı veya dinleyici olarak katılabiliyor, hem de meslek veya uzmanlık alanlarındaki diğer profesyonellerle "network" kurabiliyor. Bu özelliğe paralel olarak yeni arkadaş çevresi ve sosyalleşme ortamı sağlamak da mümkün hale geliyor. Aynı zamanda bir konuşmacıyı dinlemek için panele veya konferansa gitmek yerine, o konuşmacının katılacağı odayı takip etmeniz yeterli hale gelebiliyor. Podcast uygulamasından da farklılık gösteren Clubhouse, dinleyicileri pasif durumdan aktif duruma getirerek konuşmacılara soru sorma ve görüş belirtme gibi imkanlar sağlıyor.

Clubhouse uygulamasının şu an sadece iOS işletim sisteminde hizmet vermesi ve diğer işletim sistemi bulunan cihazların henüz uygulamayı kullanamıyor olmasının da dolaylı yoldan uygulamayı daha değerli hale getirdiği yorumu da yapılabilir. iOS işletim sistemli cihazları olan kullanıcılarının uygulamadan bahsetmesi ve uygulamada geçen konuşmaları referans göstererek yaptıkları konuşmalar ve aktardıkları deneyimler, diğer marka ve işletim sistemine sahip cep telefonuna sahip olanlar tarafından bir "eksiklik" olarak görülebilir.

Sosyalleşmeye yeni bir boyut kazandıran Clubhouse uygulamasının aynı zamanda kullanıcısında bağımlılık yaratması da söz konusu olabilir. Özellikle kullanıcıların uygulamayı kullanmaya başlamasından itibaren uygulamada geçirdikleri zaman artabiliyor. Tarih ve zaman planlaması yapılan odaların takibi ile birlikte algılanan fayda da artış gösterebiliyor.

Clubhouse Nasıl Bir Ürün Yaşam Eğrisi Gösterebilir?

Ürün yaşam eğrisi, bir ürünün sırasıyla pazara giriş, yükseliş, olgunluk ve düşüş dönemlerine girebileceğini açıklar. Yaşam metaforunu kullanan bu kavramı genellikle bir ürünün piyasadaki varlığını açıklamak için kullanılmaktadır. Clubhouse uygulamasının giriş aşamasını geçtiği ve yükselme aşamasında olduğu iddia edilebilir. Referans sistemi ile uygulamaya giriş imkanının olması, kullanıcı sayısının her geçen gün artması ve uygulamanın karşılaştığı ilgi gibi etmenler uygulamanın yükselme dönemine olumlu katkı veriyor.

Moda ve fad kavramlarını birbirinden ayıran en önemli boyut zaman boyutudur. Modanın bir ömrü vardır, fakat fad’in ömrü çok daha kısadır. Fad, çok hızlı yükselme eğilimi gösteren, hemen kabul edilen ve yüksek bir hızla düşüşe geçen ürünler için kullanılan bir kavramdır. Bu noktadan bakıldığında Clubhouse uygulamasının fad olacağını iddia etmek zor olabilir. Henüz iOS işletim sistemli cihazlarda kullanılması ve diğer işletim sistemine sahip cihazlara sahip potansiyel kullanıcıların uygulamayı kullanmak isteyebileceği varsayıldığında, uygulamanın yükseliş sürecini devam ettirebileceği ve olgunluk dönemine geçmesini geciktireceği düşünülebilir. Clubhouse, fad olmaktan ziyade moda bir uygulama olma yolunda ilerliyor. Modadan daha uzun ömürlü olan "trend" olma aşaması ile ilgili yorumda bulunmanın henüz erken olduğu görüşündeyim.

Mart Ayında Kısıtlamaların Azalması İhtimali Clubhouse Uygulamasını Nasıl Etkiler?

Yazımın başında değindiğim ve sosyalleşmeye olumsuz yansıyan kısıtlamaların Clubhouse uygulamasına yönelik talebi artırdığı görüşündeyim. Cafe ve restoran gibi işletmelere konan kısıtlamaların aşamalı olarak kaldırılması ihtimali, aynı zamanda panel, kongre ve konferans gibi etkinliklerin sınırlı katılımcı ile açılabilmesi gibi ihtimaller uygulamaya duyulan ihtiyacı azaltabilir. Öte yandan, kullanıcıların istedikleri yer ve zamanda uygulamaya katılabiliyor olması, dinlemek istedikleri konuşmacıları takip etmek için herhangi bir yere gitmek zorunda olmamaları gibi uygulamaya esneklik kazandıran özellikler, Clubhouse uygulamasına yönelik talebin canlı kalmasını sağlayabilir.

Clubhouse, hızlı bir şekilde hayatımıza girdi. 24 saatlik zaman diliminde kayda değer bir yer kaplayabiliyor. Uygulamanın ürün yaşam eğrisi süreci ve fad-moda-trend bağlamında hangi konuma erişeceğini ilerleyen zaman gösterecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

IKEA, kasırgadan hasar görmüş 3 bin dönümden fazla araziyi ağaçlandırıyor

INGKA grup ile gerçekleştirilen projede tam olarak 3 bin 264 dönümlük arazi satın alındı.

Bunlar İlginizi Çekebilir