Clubhouse Bir Anda Nasıl Bu Kadar Başarılı Oldu?

Nisan 2020'de piyasaya sürüldüğünden beri Clubhouse, şu ana kadar tam 10 milyon kez indirildi ve yaklaşık iki milyon kişi aktif bir şekilde haftalık olarak kullanmaya devam ediyor. Diğer sosyal medya platformları ile kıyaslandığında, özellikle Facebook'un 2,7 milyar, Instagram 1 milyar, Twitter 330 milyon ve Snapchat'in de 301 milyon kullanıcısı olduğu düşünüldüğünde, bu küçük bir miktar olarak gözükebilir. Ancak, Clubhouse'un çok kısa bir sürede bu sayıya eriştiğini göz ardı etmememiz gerekir. Çünkü son birkaç aydır indiremeyen ve davetiye sırası bekleyen, Android kullanan binlerce insan var. Bu durum 100 milyon değil sadece 10 milyon indirilen bir platform için epey dikkat çekici.

Clubhouse, tüm üyelerin konuşabileceği ve dinleyebileceği bir sosyal medya platformu olmasına rağmen, dikkate değer miktarda konuşma aslında uygulamanın ötesinde gerçekleşiyor. Nasıl mı? Çünkü platform Elon Musk, Mark Zuckerberg, Oprah Winfrey, Kanye West ve Drake gibi aşırı ünlü kişileri barındıran bu platforma üye olmak bilindiği üzere hiç de kolay değil. Hiç bitmiyormuş gibi gözüken dijital bir kuyruk diyebiliriz biz buna. Çünkü eğer doğrudan bir davet gelmediyse şimdi bile uygulamayı indirseniz, bir bekleme listesine konuluyorsunuz... İstediğiniz an giremiyorsunuz yani, olay sizin isteğinize bağlı değil. Kontrol sizde değil, tamamen uygulamada.

https://pazarlamasyon.com/clubhouseda-neler-oluyor-hazir-olun-markalar-clubhousea-geliyor/

Bütün bu uygulama size biraz saçma gelebilir ama olaya biraz uzaktan bakılıp, geniş bir perspektiften düşünüldüğünde bu belki de dünyanın en eski ama en etkili pazarlama stratejisi değil de ne? Ağızdan ağıza pazarlama! Ama biraz modernize ederek tabi.

Şimdi biraz eskilere gidelim, ''Z kuşağı bilmez'' zamanına yani. Ağızdan ağıza pazarlamanın en harika örneklerinden birini Google, Gmail ile 2004 yılında yapmıştı. Gmail açıkça şu anda dünya çapında 1.8 milyar kullanıcısı olan bir platform olsa da, 17 yıl önce Google adı hiçbir şekilde e-postayla ilişkilendirilecek bir isim değildi. Ancak Google, Gmail'i ilk kullanıma sunduğunda, beta kullanıcı olarak sadece birkaç kişinin erişimine açtı. Beta kullanıcılara da birkaç arkadaş ve aile davet etme olanağı sundu. Bu tavsiye programı o kadar başarılı oldu ki davetiyeler eBay'de açık arttırma olarak satışa bile çıktı... Şimdi bir yerden tanıdık geldi mi?

https://pazarlamasyon.com/clubhouseda-para-kazanma-donemi-basliyor/

Bir ürün veya hizmet, hakkında konuşulmaya değerse, insanlar bunu arkadaşlarına söylemek isterler. Kural işte bu kadar basit! Tıpkı Google gibi Clubhouse da üyeliği, kişi yönlendirmeye dayalı bir model kullanarak, insanların mevcut arkadaş, aile ve meslektaş ağlarından faydalanıyor. Birbirlerine zaten güvenen ve birbirlerinin zevklerini bilen insanlar uygulamaya değil arkadaşlarına güveniyor.

Sonuç olarak Gmail ve Clubhouse örneğinde olduğu gibi tavsiyeler bir şirkete milyonlar kazandırabilir. Bir şirketin iyi bir ürünü veya hizmeti varsa, müşteriler arkadaşlarına tavsiye etmek isteyeceklerdir. Şirket, onlara sadece başvurmaları için bir neden vermeli ve bunu yapmalarını kolaylaştırmalıdır. Bu işlem doğru yapıldığında, ekstra milyonlarca pazarlama maliyetinden tasarruf edilebilir.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir