Çinli Yemek Teslimat Devi Meituan'ın Değeri, Salgın Sayesinde 100 Milyar Doları Geçti

Salgın döneminde işleri en çok artan şirketlerin başında hiç şüphesiz yemek teslimat şirketleri geliyor. Yemek teslimat servislerine olan bu aşırı talep, doğal olarak bu hizmeti veren şirketlerin piyasa değerlerinin de hızla artmasına neden oldu. Bu yemek teslimat şirketlerinden biri de Çinli Meituan idi.

TechCrunch'ın aktardığı habere göre, Meituan’ın hisseleri geçtiğimiz saatlerde rekor kırdı ve şirketin piyasa değeri 100 milyar doların üzerine çıktı. Seyahat ve ulaşım sektörlerinde daha küçük segmentlere sahip yemek teslimatına odaklanan dev şirket, 100 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan üçüncü Çinli firma olma özelliği taşıyor. Daha önce Tencent (2013) ve Alibaba (2014) bu sayıyı geride bırakmıştı.

https://pazarlamasyon.com/yemeksepeti-cmosu-baris-sonmez-ile-markanin-covid-19-surecini-konustuk/

Ülke genelindeki karantina uygulamaları, yemek teslimatı ihtiyacını artırmış olsa da, Çinli tüketiciler, corona virüs salgını nedeniyle ekonominin kötüleşmesinden ötürü kemer sıkmaya başladılar. Bunun bir sonucu olarak da yemek teslimat işlemleri azaldı. Ayrıca Meituan, salgın sırasında çalışan kuryelerine teşvik primi verdi ve hayatta kalmak için çabalayan dükkan sahiplerine de para yardımı yaptı.

Ancak tüm bu olumsuz tabloya rağmen, olumlu gelişmeler de yaşandı. Meituan’ın günlük ortalama işlem sayısı %18,2 düşüşle 15,1 milyona gerilerken sipariş başına ortalama değer %14,4 arttı. Bunun nedeni olarak da evlerinde kalan insanların dışarıdan yemek sipariş etme alışkanlığı kazanmış olmaları gösteriliyor.

Yine de Meituan yöneticileri salgının getirdiği belirsizlikler konusunda uyarıda bulundular ve devam eden salgın önlemleri ve işletmelerin kapanma riski gibi faktörlerin iş performansları üzerinde potansiyel bir etkisi olmaya devam etmesini beklediklerini ifade ettiler.

Kariyer
Mavi kedi evleriyle patili dostları koruyor

Marka, "Miav" kedi evleriyle de hayvanları korumaya devam ediyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir