Çin’in 2014 Yılı Büyüme Hedefi %7,5

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin, Pekin’de gerçekleştirilen yıllık yasama toplantısında 2014 yılı büyüme hedefini ve savunma bütçesini açıkladı. Başbakan Li Keqiang, Çin’in 2014 yılı büyüme hedefinin bir önceki sene ile aynı olarak %7,5 olduğunu söyledi. Çin meclisinin Pekin’de başlayan yıllık toplantısında enflasyon hedefinin ise %3,5 olduğu açıklandı.

Tiananmen Meydanı'nda bulunan Büyük Halk Salonu'nda yapılan toplantılara, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Çin Başbakanı Li Keqiang'ın yanı sıra ülkedeki tüm bölge ve etnik unsurları temsilen üç bine yakın delege katıldı. Kongrenin açılışında hükümetin çalışma raporunu sunan Başbakan Li Keqiang, Çin ekonomisinin sert iniş yapacağına dair spekülasyonlar yapıldığını belirterek, buna yanıt olarak hükümetin, proaktif mali politika ve ihtiyatlı para politikası yürüttüğünü ifade etti. Li, toplantıda sunduğu 35 sayfalık raporunda hükümetin 2014 hedeflerine ilişkin hedeflerini açıkladı.

Başbakan Li ayrıca savunma bütçesini de %12,2’ye çıkarma hedeflerinin olduğunu belirtti.  Japonya ise savunma konusunda Çin’in şeffaf olmadığını belirtirken, Çin’in savunma bütçesini iki basamaklı oranlara çıkartacak olması endişe yarattı. Buna rağmen Çin’in savunma bütçesi ABD’nin oldukça altında. Pekin yönetimi, geçen yıl savunma bütçesi için 114 milyar ABD doları harcamıştı.

Savunma bütçesinin başlıca olarak silah, mühimmat ve teçhizat yenileme ile Ar-Ge harcamalarına gideceği belirtildi.

Çin Başbakanı Li Keqiang, ulusal kongrede sunduğu çalışma raporunda, ordunun kapasitesini artırarak, bilgi çağının gerekleri uyarınca yeterliliğini geliştireceğini ifade etmişti.

Çin'in son yıllarda savunma bütçesini iki haneli artırması özellikle Batı ülkelerinde endişeye sebep oluyor. Ancak buna karşın Çinli uzmanlar, ülkenin askeri harcamalarının orta seviyelerde ve ekonomik koşulları doğrultusunda olduğunu savunuyor.

Çin ayrıca yolsuzluk, hava kirliliği ve yapısal reformlar gibi acil olarak çözülmesi gereken konularının yanı sıra komşularıyla yaşadığı sorunlarıyla da gündeme geliyor.

Başbakan Li’nin konuşmasında öne çıkanlar:

  • 2014 büyüme oranı hedefi 7.5%
  • 2014 enflasyon hedefi 3.5%
  • 2014 toplam ticaret hacmi artışı 7.5%
  • 2014 bütçe açığı tahmini %2.1
  • Çin büyüme dinamiği olarak iç talebin canlanmasını hedef almaya devam edecek
  • Askeri harcamaların artış oranı 12.2%

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir