Çin'deki Yolsuzluğu Tespit Eden Yapay Zeka, Yetkililer Tarafından Kapatılıyor

  • "Sıfır Güven" isimli program kapsamında, 2012 yılından beri, Çin hükümeti içerisinde yolsuzluk belirtileri bulmak için büyük veriden yararlanan yapay zeka, Çin'in farklı bölgelerinde görev yapan yerel yetkililer tarafından devre dışı bırakılıyor.
  • Bu programda görev alan bir araştırmacı, yerel yetkililerin bu teknolojiyle kendilerini yeterince rahat hissetmedikleri için programı devre dışı bırakıyor olabileceklerini söylese de; South China Morning Post gazetesine göre, bunun sebebi, yapay zekanın aşırı iyi çalışıyor olmasıydı.
  • Bu yapay zeka; bankalar, emlak ve inşaat kayıtları ve uydulardan elde ettiği verileri derinlemesine inceliyor ve bu sayede şüpheli bir para transferinin ya da bir devlet görevlisinin ailesinin veya arkadaşlarının adına kayıtlı yeni bir araba ya da mülkün farkına varabiliyor.
  • İlgili Yazı: Çin'de İnsansız, Sadece Yapay Zeka ile Çalışan Polis Merkezi Kuruldu

Özellikle son birkaç yıldır yapay zekaların gelecekte insanlık için bir tehdit unsuru olup olmayacağı konuşulurken yapay zekalar daha şimdiden bazı kişiler için tehdit oluşturmuş gibi görünüyor. Futurism'in paylaştığı habere göre, son derece gelişmiş bir yapay zeka, 2012 yılından bu yana Çin hükümeti içerisinde yolsuzluk belirtileri bulmak için büyük veriden yararlanıyordu. Ancak Çin merkezli South China Morning Post isimli gazetenin belirttiği kadarıyla, Çin'in farklı bölgelerinde görev yapan yerel yetkililer şu sıralarda bu yapay zekayı devre dışı bırakıyorlar.

https://pazarlamasyon.com/perakendeciler-stok-takibi-icin-yapay-zeka-ve-robotlardan-nasil-yararlaniyorlar/

İlginç bir şekilde "Sıfır Güven" olarak isimlendirilen bu programda görev alan bir araştırmacı, Hong Kong gazetesine yaptığı açıklamada, yerel yetkililerin bu yeni teknolojiyle kendilerini yeterince rahat hissetmedikleri için programı devre dışı bırakıyor olabileceklerini ifade etti. Ancak South China Morning Post gazetesine göre ise bunun sebebi, yapay zekanın aşırı iyi çalışıyor olmasıydı.

Gazetenin belirttiğine göre, bu yapay zeka, yolsuzluk belirtilerini işaretlemek için bankalar, emlak ve inşaat kayıtları ve hatta uydulardan elde ettiği verileri derinlemesine inceliyor. Bu incelemeler sonucunda da şüpheli bir para transferinin ya da bir devlet görevlisinin ailesinin veya arkadaşlarının adına kayıtlı yeni bir araba ya da mülkün farkına varabiliyor. Hala bu yapay zekayı kullanmaya devam eden bir eyalette görev yapan Zhang Yi isimli yetkili, South China Morning Post gazetesine yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

"Makinenin sonucunu sadece referans olarak kullanıyoruz. Geçerliliğini kontrol etmemiz ve doğrulamamız gerekiyor. Makine telefonu açamıyor ve sorunu olan kişiyi arayamıyor. Son karar, her zaman insanlar tarafından veriliyor."

https://pazarlamasyon.com/duygusal-yapay-zeka-kullanici-deneyimini-kisisellestirecek/

Yine de Futurism, Çin'deki yolsuzluğun yaygın olduğu bildirilmesine rağmen, yetkililerin, mantığını açıklamadan adaletin çekicini indirebilecek bu algoritmadan şüphelenmekte muhtemelen haklı olduklarını ifade ediyor. Zira "Sıfır Güven" isimli bu yapay zeka programında görev yapan ve kimliği bilinmeyen bir araştırmacı, South China Morning Post'a şu şekilde bir açıklama yaptı:

"Yapay zeka, hızlı bir şekilde yozlaşmış bir yetkiliyi işaret edebilir. Ancak böyle bir sonuca ulaşmak için yaşadığı süreci açıklama konusunda pek iyi değildir. Çoğu durumda hiç hata yapmasa da, onunla yakından çalışmak için bir insana ihtiyacınız var."

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir