Çin, Sokakları Aydınlatmak İçin Uzaya Yapay Ay Fırlatacak

  • Çin'in Sichuan şehri, 2020 yılında uzaya bir yapay ay fırlatmayı ve geceleri aydınlatma için sokak lambaları yerine, bu ayı kullanmayı planlıyor. Bu şekilde sokakları aydınlatma maliyetlerinin önemli ölçüde azaltılması ve şehre turistlerin çekilmesi planlanıyor.
  • Bu yapay ay, gerçek aydan 8 kat daha parlak olacak ve 10 ila 80 km arasındaki bir yarıçaptaki alanı aydınlatabilecek.
  • İlgili Yazı: Çin'de İnsansız, Sadece Yapay Zeka ile Çalışan Polis Merkezi Kuruldu

Asia Times'ın paylaştığı habere göre, Çin'in Chengdu eyaletinin başkenti olan Sichuan şehri, yapay bir ay yaparak bunu 2020 yılında uzaya fırlatmayı ve geceleri aydınlatma için sokak lambaları yerine, bu ayı kullanmayı planlıyor. Design Taxi'nin paylaştığı haberde belirtilene göre, bu yapay ay ya da diğer bir deyişle aydınlatma uydusu, gerçek aydan 8 kat daha parlak olacak ve 10 ila 80 km arasındaki bir yarıçaptaki alanı aydınlatabilecek. Ayrıca bu insan yapımı ay, güneş ışığını yansıtmak için son derece yansıtıcı olan bir katmanla kaplanacak. Bunların yanı sıra dünya üzerinde ne kadar geniş bir yarıçaptaki alanın aydınlatılacağı yetkililer tarafından kontrol edilebilecek. People's Daily isimli Çin gazetesi, yıllardır bu aydınlatma uydusu üzerinde çalışıldığını ve en sonunda prototipin tamamlandığını belirtti. Bu proje başarılı bir şekilde hayata geçerse, Chengdu eyaleti sokakları aydınlatma maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilecek. Tabii ki, Çinli yetkililer bunun yanı sıra insan yapımı bu ayın ihtişamını görmek için çok sayıda turistin şehre akın etmesini bekliyor. http://www.pazarlamasyon.com/inovasyon/black-mirror-izleyenlerine-mujde-sosyal-skor-gercek-oluyor/ Çin, daha önce de birçok kez bilim-kurgu filmlerine taş çıkartan tarzda teknolojik gelişmelerle adını duyurmuştu. Geçtiğimiz yıl içerisinde, ülkede 2020 yılı itibarıyla Black Mirror dizisindeki sosyal skor uygulamasına benzer bir uygulamanın hayata geçirileceğini ve bu şekilde vatandaşların sınıflandırılacağını sizlere aktarmıştık. Geçtiğimiz haziran ayında ise Çin hükümetinin güvercin görünümündeki drone'lar aracılığıyla vatandaşlarını gözetlediğini paylaşmıştık.
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir