ChatGPT 'tembelleşti' mi? Yapay zekâ, mevsimsel depresyonda olabilir mi?

Birçok kullanıcı, ChatGPT'nin performansında bir düşüş olduğunu iddia ediyor; başka bir ifadeyle tembelleştiğini. Bazıları, bu durumun kasıtlı bir müdahale olduğunu düşünüyor.

Son zamanlarda birçok kullanıcı, ChatGPT'nin performansında belirgin bir düşüş yaşandığını ifade ediyor; diğer bir deyişle, modelin "tembelleştiği" düşünülüyor. Yapılan eleştiriler arasında, ChatGPT'nin kullanıcılardan gelen sorulara artık özen göstermeden, baştan savma cevaplar verdiği bulunuyor. Bazı kullanıcılar, bu durumun kasıtlı bir müdahaleden kaynaklandığına inanıyor. Geliştirici tarafından herhangi bir kasıtlı müdahalenin olup olmadığı yakın zamana kadar belirsizliğini koruyordu. Ancak, geçtiğimiz günlerde, ChatGPT'nin resmi Twitter hesabından konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Tembelliğin nedeni: "Kış tatili teorisi"

İddialar doğruysa, eğer ChatGPT'nin performansında gerçek anlamda bir düşüş varsa, bu sorunun neyden kaynaklandığı kesin olarak bilinmiyor. Konuyla ilgili çeşitli teoriler mevcut. Bazıları, yapay zekânın mevsimsel bir depresyona girmiş olabileceğini öne sürüyor... 

Şaka bir yana, ortaya atılanlar arasında "kış tatili teorisi" adında bir teori bulunuyor. Bu teoriye göre, Büyük Dil Modelleri (LLM'ler) mevsimsel depresyonu simüle ediyor olabilirler. Teoriye göre, ChatGPT eğitildiği verilerden, insanların genellikle Aralık ayında performanslarının düştüğünü, işlerin yavaşladığını ve büyük projelerin yarıda bırakıldığını öğrenmiş olabilir; hatta bu davranış biçimlerini taklit ediyor olabilirler.

"Aralık ayında, Mayıs ayına kıyasla daha kısa cevaplar veriyor."

Pazartesi günü, geliştirici Rob Lynch, GPT-4'ün performansını test ettiğini açıkladı. Lynch, GPT-4 Turbo üzerinde gerçekleştirdiği testlerde, modelin Aralık ayında, Mayıs ayına kıyasla daha kısa cevaplar verdiğini tespit etti. Lynch, elde ettiği sonuçların istatistiksel olarak anlamlı olduğunu savundu, ancak yapay zekâ araştırmacısı Ian Arawjo, testin temelde hatalı olduğunu ve sonuçların tekrarlanamayacağını belirtti.

LLM'lerin çıktılarının zaman içinde değişebileceğini ve rastgele unsurların bu değişikliklere katkıda bulunabileceğini göz önüne alarak, aynı sonuçların yeniden üretilmesinin zor olabileceğini vurguladı.

Resmi açıklama geldi

Geçtiğimiz hafta içinde ise, ChatGPT'nin resmi X (Twitter) hesabından konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, "GPT-4'ün tembelleştiğiyle alakalı tüm geri bildirimlerinizi dikkate aldık. Modeli 11 Kasım'dan bu yana güncellemedik ve karşılaştığınız sorunlar kesinlikle kasıtlı bir müdahale değil. Modelin davranışı tahmin edilemez olabilir ve bu konuda düzeltmeler yapmaya çalışıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir