Çernobil'de 1986'dan Sonra İlk Kez Vodka Üretildi

2019'da bilim adamları, 1986 yılındaki nükleer patlamadan bu yana Çernobil'deki topraklardan verim almayı başardı. Chernobyl Spirit Company isimli şirket Çernobil'deki terk edilmiş topraklardan bir ''esnaf votkası" hazırlamayı başardı.

Çhernobyl Spirit Company isimli şirket, Ukrayna'nın Çernobil kazasından sonra terk edilmiş bölgelerindeki arazilerden yüksek kaliteli zanaatkar votkası üretmeyi amaçlayan bir sosyal girişim olarak kendini tanıtıyor. Şirket kazadan otuz yıldan fazla bir süre sonra, bu alanların en çok ihtiyaç duyduğu şeyin, ekonomik kalkınma ve terk edilmiş alanların temsil ettiği eşsiz vahşi yaşam kaynağının yönetimi olduğuna inanarak bilim adamları ile birlikte bu bölgeyi geliştirmek için uğraşıyor.

Şirketin ilk ve tek ürünü de henüz satışa çıkamayan ATOMIK isimli vodka. Terk edilmiş bölgedeki bir çiftlikten yetiştirilen mahsullerle yaratılan vodkanın amacı 1986 yılındaki felaketten hala etkilenen topluluklara destek olmak. Marka, vodkanın satışlarından elde edilen kârın en az %75'i, etkilenen bölgelerdeki destekleyici topluluklara ve vahşi yaşamın korunmasına gideceğini açıklasa da Ukrayna hükümeti ile şirket arasında henüz çözülmemiş bazı sorunlar bulunuyor.

Çünkü Ukrayna hükümeti, ilk 1500 şişe "Atomik" vodkasına geçtiğimiz aylarda el koydu. Chernobyl Spirit Company'yi kuran Profesör Jim Smith, alkolün ilk deneysel partisinin Kuzey Ukrayna'da bir içki fabrikasından ayrıldıktan sonra yetkililer tarafından durdurulduğunu söyledi. İngiltere'ye giden sevkiyat Ukrayna Güvenlik Servisleri tarafından yapılan soruşturma sonrasında Kiev Şehri Savcıları tarafından ele geçirildi.

https://pazarlamasyon.com/heineken-icki-tercihlerine-gore-cinsiyet-ayrimciligini-elestiriyor/

Şirket şu anda sevkiyatın serbest bırakılması için avukatlarıyla birlikte çalışıyor ve Çernobil'in toplumlar üzerindeki yıkıcı sosyal ve ekonomik etkilerinden etkilenen insanlara yardım etmeye çalışarak çalışmalarına devam edebilmek için bu sorunun çözülmesini umuyor.

 

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir