Canva 2024'ün tasarım trendlerini tahmin etti

170 milyon kullanıcılı tasarım uygulaması, önümüzdeki yılın tasarımlarda öne çıkacak trendlerini belirledi.

Tasarım uygulaması denilince ilk akla gelen uygulamaardan biri olan Canva, 2024 yılına damga vuracak tasarım trendlerini tahmin etmeye çalıştı. 170 milyon kullanıcıya ulaşan uygulama, arama trendlerine göre önümüzdeki yılı çözümlemeye çalıştı.

Grafik tasarım platformunun önümüzdeki yıl büyük kitlelere ulaşmasını beklediği beş temayı birlikte inceleyelim. 

1. Pikselleştirme

Teknolji estetiğinin temellerinde bulunan bu 2024 grafik tasarım trendi, konfor ve nostaljiyi çağrıştıran klasik bilgisayar animasyonlarından yararlanıyor. Minecraft'ta yapılmış gibi görünen elle çizilmiş sarsıcı çizgilere sahip bir tasarım formu. Izgaralar, bloklu yazı tipleri ve piksel sanatı da bu trendin büyük bir parçası.

2. Akış ve Form

Basit, etkileyici ve soyut olan bu trend eğlenceli ama bir o kadar da etkili... Geometrik şekillerle canlı damla sanatında veya duvar resimlerinde akıcı, minimalist şekillerde ve kalpleri fethetmek, fikirleri değiştirmek isteyen genç markalarda göreceğimiz kesin. Bu trend bu yıl geçen yıla oranla yüzde 27 artmışken önümüzdeki yıl da aynı hızda artacağı ön görülüyor. 

3. Hareket Kolajı

Canva'nın her zaman popüler olan ama yeniden keşfedilen kolaj trendi: Hareket kolajı. Hiçbir şey izleyiciyi hareket kadar büyüleyemez ve bu trend açıkça dikkat çekmenin somut bir örneği. Bu konuyla ilgili Sanatçı Jazz Grant bir keresinde şöyle demişti: "Herkes kolaj yapma becerisine sahiptir".

4. Gerçeküstücülük

20. yüzyıl sanat hareketinden ilham alan Sürrealizm, dünyaya bakış açınıza meydan okumak için yeniden, bu sefer taasarımlarla, ortaya çıktı. Gerçeküstücülük günümüzün zaman zaman zorlayıcı gerçekliğinden fantastik bir kaçış yolu. Özellikle Z kuşağı bilinçli olarak gülünç, tuhaf, alışılmadık yan yana gelmeleri sıkça kullanıyor. Günümüzün genç nesli kişisel kimliğe, bireyselliğe ve dışavurumculuğa değer veriyor; standart dışı ve kurallara uymayan görselleri öne çıkarıyor; markalar ve kuruluşlar da bu durumun farkında olduğundan bu akım da tekrar trend haline geliyor.

5. Yeniden Markalaştırma

Cesur markalama 2024'te geri dönüyor. Pozitifliği, eğlenceyi ve iyimserliği yönlendiren canlı, floresan renk şemalarını ve yuvarlak sans-serif yazı tiplerini tekrar görmeye hazır olun. Korkusuzca kullanılan tipografik düzenlemeler ve siber kireç gibi parlak neon tonlar, tasarımın merkezine yerleşerek odak noktaları haline gelecek. Dopamin tetikleyici renkler, özel yazı tipleriyle yaratıcı bir şekilde entegre edilerek marka kimliklerine yeni bir canlılık ve ritim kazandırılacak.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir