Burger King Kadınların Mutfağa Ait Olduğunu Söylediği Tweetini Tepkiler Üzerine Sildi

Burger King İngiltere yaklaşık 12 saat kesintisiz tartışma, savunma ve eleştiri yağmuruna tutulduktan sonra 8 Mart Uluslararası Kadınlar Günü'nde yayınladığı "Kadınlar mutfağa aittir" tweeti için özür diledi ve sildi.

Söz konusu tweet, aslında sonraki gönderilerde markanın mutfak liderliği pozisyonlarında daha fazla kadın görmek istediğini ve bu hedeflere ulaşmalarına yardımcı olacak yeni bir burs programı oluşturacağını açıklayan bir başlığın açılış mesajıydı. Ancak tweet yanıt bağlamı olmadan tek başına paylaşıldığı için, birçok kişi tarafından yanlış anlaşıldı ve tepki çekti.

Burger King'in ana şirketi Restaurant Brands International'ın küresel CMO'su Fernando Machado, gün boyunca yapılan kampanyanın amacını savundu, ancak "Kadınlar mutfağa aittir" gibi ünlü cinsiyetçi bir kinayeyi ardında bir bağlam olmadan paylaşmanın bir hata olduğunu kabul etti. Burger King İngiltere daha sonra Twitter üzerinden özür diledi ve bir saat içinde sildi.

Burger King’in Uluslararası Kadınlar Günü kampanyasını cinsiyetçi bir ifadeye yeni bir yorum getirdiği için bazı övgüler alsa da, Twitter'daki pek çok kişi, markayı eleştiri odağına almıştı.

https://pazarlamasyon.com/burger-king-sadakat-programini-duyurdu/

Burger King yakın zamanda Burger King’s H.E.R. (Helping Equalize Restaurants) burs programı ile aşçılık derecesi almak isteyen kadın öğrencilere destek olmayı amaçlıyordu. Bu burs programının sloganını ise "Kadınlar mutfağa aittir" ifadesi olarak belirlemişti ancak devamında şöyle açıklamıştı: "Güzel yemek yapılan mutfaklar, yemek kamyonu mutfakları, ödüllü mutfaklar, gündelik yemek mutfakları, hayalet mutfaklar, Burger King mutfakları her ne olursa olsun, profesyonel bir mutfak varsa, kadınlar oraya aittir." H.E.R Bursu, sunulduğu ülke başına 25.000 $ 'lık burs vererek; İngiltere, ABD, Meksika ve Brezilya'daki kadın aşçı yamaklarını desteklemeyi amaçlıyor.

Kariyer
istegelsin marketleri "karşılaştırmaya" aldı

istegelsin, diğer marketlere karşı avantajlı fiyat stratejisini öne çıkaran rekabetçi bir reklam kampanyası başlattı.

Bunlar İlginizi Çekebilir