Bu Yıl Öne Çıkan 8 Otomotiv Teknoloji Trendi

1- Dijitalleşmeye Önem Veriliyor

Otomotiv sektörününde başı çeken trend; dijitalleşme. Bu gelişme aslında kullanıcın hayatını kolaylaştırmanın yanı sıra büyük hacimli verilerin oluşması sebebiyle sektörde veriden para kazanma gibi yeni gelir modelleri oluşmasını sağlayacak.

2- Mobil Uygulamalarla Desteklenen Kullanım Kolaylığı Bu Sene de Gündemde

Akıllı telefonlar hayatımıza girdi gireli, nasıl etkileşim kurduğumuz dahil her şeyi değiştirdi. Şimdi de otomobil üreticileri akıllı telefon uygulamaları sunarak sunarak, otomotivle kurduğumuz iletişime de yeni bir boyut kazandırıyor. Bu uygulamaların bazıları ücretsiz, bazıları bir abonelik ücreti içeriyor olabilir. Bunlar neler mi dersiniz? Kapıları uzaklardan kilitlemek ve açmak, yakıt ve lastik basıncı gibi durumların durumunu kontrolü ve soğuk bir kış sabahı içinizi ısıtmak için aracınızı uzaktan çalıştırmanıza izin veren bir uygulama seçeneği şeklinde sıralayabiliriz.

3- Çevre Dostu Otomobiller Artık Daha Fazla Tercih Ediliyor

Malum bu gezegenin bizden sonraki nesillere de işler vaziyette kalması için tercihlerimizi revize etmeliyiz. Küresel ısınma ve çevre kirliliğine dur demek için, çılgınca tüketmemek, enerji kaynaklarını verimli kullanmak yapılabileceklerimizin başında yer alıyor.

Bildiğiniz gibi markalarlar çevre dostu otomobillerin üretimine son yıllarda oldukça önem veriliyor. Elektrikli otomobil ve içinde barındırdığı yeni teknolojiler bu sene de gündeminizde.

Ayrıca elektrikli araçların akülerinin fiyatları teknoloji geliştikçe sürekli düştüğü için, araçların daha ekonomik hale gelmesini ve çevre dostu araç sahibi olanların sayısını artırıyor.

Çevre dostu olmalarının yanı sıra kesintisiz hızlanmalarıyla da dikkat çeken birkaç model gözümüzden kaçmıyor. Bunlar Jaguar’ın elektrikli ilk SUV’u, I-PACE 400 beygir gücü ve 470km menzili ile beklentileri fazlasıyla karşılar nitelikte.

chevrolet-teen-driver-2

4- Genç Sürücüler İçin Güvenli Teknolojiler Geliştiriliyor

Arabanızın anahtarları çocuğunuza teslim ederken biraz endişeleneniyor musunuz? İşte bu sinir bozucu bir deneyimi sizin açısınızdan daha keyifli bir hale getirebilecek teknolojiler sektörde yer almaya başladı bile. Örneğin, belirli bir hızın üzerinde sürüldüğünde size bildirim gelebilir, emniyet kemeri kullanılmamışsa yine haberdar olabileceksiniz, ses çok açıksa yine sesin yüksekliğini kusabilecekleri ya da belli bir seviyeyi geçmesin şeklinde bir sınır koyabilecekleri teknolojiler bunlar.

Chevrolet'in Teen Driver

Başka bir örnek verecek olursak Chevrolet'in Teen Driver özelliğinden bahsedebiliriz. Genç sürüyor direksiyon başındayken ABS veya ileri çarpışma uyarısı gibi güvenlik sistemlerinin tetiklendiğinde durumu ebeveynlere ileten bir sistem sunar.

İnsanın aklına da Black Mirror’daki bölümler gelmiyor değil. Bu raporlar yerine ebeveyn gence adamakıllı güvenli sürüş dersi verse ve gence güvense daha mı anlamlı olur sizce?

5- Otomotiv Sektörü Altında Daha Fazla Alt Sektör Oluşacak

Bu alt sektörler otomotiv sektörünün gelirlerini artırmaya yönelik bir sistemde çalışacak. Tüm bunları satış sonrası hizmetler, finansal, mobilite ve çeşitli platform yaklaşımıyla sürüş hizmeti kapsamında tamamlayacak.

Yapay zeka, veriden para kazanma ve ses tanıma gibi konular yine gündemde olacak.

6- Çalıntı Araç Takip Yazılımlarının Kullanımı Yaygınlaşacak

Konu üzerinde çeşitli araştırmalar yapan uzmanlar, 2019 yılında 750 binden fazla motorlu aracın çalınacağını tahmin ediyor.

Yapılan tahminlere göre çalınacak 750 bin aracın yaklaşık yarısı kadar çalıntı araç takip yazılımları kullanıldığı için kurtarılacak. Ayrıca bu oran yenilikçi teknolijiler sayesinde giderek artacak. BMW’nin Connected Drive veya GM’inin OnStar gibi aracın yardım ve güvenlik sistemlerine dahil edilen uygulamalarla araç sahiplerinin içi daha rahat olacak ve artık sahibinin elinde olmayan bir aracın tam yerini kolaylıkla tespit edilebilecek.

yapay-zeka-otomotiv-2

7- Bisiklet Sürücüleri Düşünen Uygulamalar Geliştiriliyor

Özellikle İstanbul gibi kalabalık bir şehirde yaşıyor, yine de bisiklet tutkumdan vazgeçemiyorum mu diyorsunuz? Şehirde yayalara bile yol verilmezken, hatta üstüne üstüne sürmenin bazı bilinçsiz ya da akıl sağlığı kaybetmiş sürücüler tarafından adeta bir eğlenceye dönüştüğü ülkemizde,
sahil ve parklar dışında bisiklete binmek gerçekten bir cesaret. Bunu abisini bir bisiklet kazasında kaybeden ve hala bisiklete binmeyi çok seven biri olarak söylüyorum maalesef.

Otomotiv sektöründeki birkaç marka bisiklet kullanan insanları düşünmüş ve bisikletçiler için tereddütsüz yolculuklar tasarlamaya destek olmak için bisiklet ve trafiği tespit eden arkaya bakan sensörler geliştirerek tehlikeye karşı önlem almış. Yeni geliştirilen sensörler yardımıyla araç yaklaşan bir bisikletçi görüyor ve sürücüyü uyarıyor. Uyarı göz ardı edilirse de, gelişmiş sistemler yaklaşan nesne için otomatik önlemini alıyor.

8 - 360 Derece Kamera Sistemi Kazaları Önleyecek

Düşük hızlı kazalardan kaynaklanan sigorta talepleri sektördeki en yaygın sorunlardan biri. Genellikle park sırasında meydana gelen bu kazaları, 360 derecelik kamera sistemi kolaylıkla önleyebilir.

Bonus: Araç Paylaşım Uygulamaları Otomotiv Sektörüne Bir Anlamda Yön Veriyor

Gelişen teknolojiyle beraber insanların arabalarla olan ilişkisinin değiştiğinden bahsetmiştik. Aynı mantıkta hayatımıza akıllı telefonlarımızla gelen araç paylaşım uygulamalarıyle da bu değişim şekil alıyor.

Bizler araçlarımıza daha az duygusal olarak bağlanıyoruz.Yapılan bir araştırmaya göre 2030 yılına kadar satın alınan 10 otomobilden 1'inin ortak bir araç olması bekleniyor.

Otopark maliyeti, artan yakıt fiyatları ve artan iklim değişikliği ve buna dur demek isteyen insanların sayısı artıkça, Lyft ve Uber gibi araç paylaşım servisleri pazardaki konumunu koruyacak ve aralarına pastadan pay almak isteyen irili ufaklı benzer uygulamalar katılacak.

Araç paylaşımındaki artış, şüphesiz ki sigorta sektörünü de etkileyecek ve esnek sigorta planları sağlayarak sürücülere yeni fırsatlar sunulacak.

Yukarıda sıraladığımız üm bu sistemler, yeni yazılımlar ve uygulamalar gittikçe daha uygun maliyetli hale geliyor. Dolayısıyla birçoğu bugünlerde orta fiyatlı arabalarda bile mevcut hale gelmeye başladı.

Bu yıl gözünüze çarpan, sizin eklemek istediğiniz bir otomotiv teknoloji trendi var mı? Bizler de bu konuyla ilgili yorumlarınızı duymak isteriz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir