Bu Yapay Zeka, Cilt Kanserini Tespit Etmede Başarılı Oldu

Yapay zekanın günümüzdeki yeri gerçekten yadsınamaz. Teknoloji, bilişim, yazılım pazarlama alanında oldukça güzel başarılar elde eden yapay zeka teknolojisi şimdilerde sağlık sektörüne de el atmış durumda. Sağlık anlamında gelecekte insanlığa büyük yararlar sağlayacağı öngörülen yapay zeka teknolojisi şimdiden meyvelerini vermeye başladı bile. Örneğin geçen hafta sizlere IBM'in Alzheimer'ı önceden teşhis edebilen bir yapay zeka geliştirdiğinden bahsetmiştik. IBM tarafından oluşturulan yeni bir yapay zeka algoritması, doktorların Alzheimer hastalığının başlangıcını, semptomların ortaya çıkmasından yıllar önce teşhis etmesine veya tahmin etmesine yardımcı oluyordu. Yapay zekanın şimdi ise geldiği son nokta cilt kanserini belirlemede en az dermatologlar kadar başarılı olması.

https://pazarlamasyon.com/ibm-alzheimeri-onceden-teshis-edebilen-bir-yapay-zeka-gelistirdi/

Göteborg Üniversitesi'nden bilim adamları, cilt melanomunun ciddiyetini dermatologlar kadar doğru bir şekilde değerlendiren bir algoritma geliştirdiler. Sistem, doktorların cilt kanserinin geldiği aşamayı belirlemesine yardımcı olmak için geliştirildi. Algoritma, ciddiyetini değerlendirmek için cilt kanseri görüntülerini analiz edebiliyor.

Araştırmacılar önce cilt melanomları, farklı cilt lezyonlarını tanımlamada usta olduğu kanıtlanmış ve görüntüleri analiz etmenin güçlü bir yöntemi olan evrişimli sinir ağı (CNN) ile sınıflandırdılar. Sonra CNN, cildi incelemek için kullanılan bir dermaskopla toplanan 937 melanom görüntüsü üzerinde eğitildi. Ardından, bir dermatolog tarafından teşhis edilmiş 200 vaka üzerinde algoritmanın değerlendirmelerini test edildi.

https://pazarlamasyon.com/dijital-pazarlamada-yapay-zeka-cagi-basladi/

Algoritma ile yedi bağımsız dermatoloğun analizleri karşılaştırıldı ve sonuç olarak yapay zekanın en az dermatologlar kadar başarılı olduğu gözlendi.Son olarak araştırmacılar, algoritmanın klinik bir ortamda daha fazla iyileştirmeye ve uzun vadeli değerlendirmeye ihtiyaç duyduğunu söyledi.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir