Bu fotoğraflardaki insanlar hiç var olmadı!

Bu fotoğraflarda bir gariplik fark ettiniz mi? Peki, bu insanların gerçekte hiç var olmadıklarını söylesek.

İlk bakışta bu fotoğraflar sıradan bir ev partisindeki sıradan insanların sıradan fotoğrafları gibi görünebilir. Şimdi biraz ekrana yaklaşın ve fotoğraflara daha dikkatli bakın. Hala bir gariplik fark etmediniz mi? Fotoğraftaki insanların parmaklarına ve dişlerine dikkatli bir şekilde baktığınızda, fazladan parmaklara ve dişlere sahip olduklarını göreceksiniz. İlk bakışta korkutucu gelse de merak etmeyin, fotoğraftaki insanların herhangi bir sağlık sorunu yok çünkü fotoğrafta gerçek bir insan yok.

Ne böyle bir parti gerçekleşti ne de bu insanlar gerçekten var oldu

Bu görüntüler geliştirici Miles Zimmerman'ın tarafından Midjourney yapay zekâsı kullanılarak oluşturuldu. Anlayacağınız, ne böyle bir parti gerçekleşti ne de bu insanlar gerçekten var oldu. Görseller dikkatle incelendiğinde belirli ayrıntılardan sahte olduğu anlaşılsa da ilk bakışta, hatta oldukça uzun bir süre, "gerçek bir fotoğraf" olarak algılanabilecek kadar gerçekçi. 

Midjourney tarafından oluşturulan görseller hakkında Zimmerman, "Midjourney çılgınca güçleniyor; bunların hiçbiri gerçek fotoğraflar değil ve içlerindeki insanlardan hiçbiri yok" ifadelerini kullandı. Oldukça gerçekçi görünen görsellerde bazı hatalar mevcut. Örneğin bir fotoğraftaki kadının dövmesi bulanık görünüyor, diş sayıları ve el parmaklarının sayısı normalden bir hayli fazla, tırnak ve parmakların büyüklüğü pek orantılı değil. 

Peki, görsellerin gerçekçiliğine bakıldığında önemsiz kalacak bu küçük hatalar olmasaydı? Yani Midjourney'nin ortaya çıkardığı görseller "kusursuz" olsaydı? Zimmerman'ın görselleri paylaştığı sosyal medya gönderisinin altına gelen yorumlara bakıldığında bazı kişilerin bundan tedirgin olduğu açık bir şekilde görülüyor. Bazı kişiler, bu gerçekçilikte görsellerin, gerçekten hiç var olmayan anıları oluşturabileceğini öne sürüyor. Bu durumun ise şantaj gibi durumlara yol açabileceği düşünülüyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir